Share This:
Share This:

Saç Ekiminde Kişiye Özel Tasarım

Son birkaç yılda, estetik müdahaleler öncesi, kişiye özel tasarım kullanımı artmıştır. Saç ekimi ise kolayca geriye dönüşü olmayan bir operasyondur. Bu sebeple saç ekimi öncesinde de kişiye özel saç tasarımı uygulanır. Kişinin bilgisayar ortamına yüklenen kendi fotoğrafında değişiklikler yaparak, en çok yakışan saç şeklinin belirlenmesi ve saç ekimi ona göre yapılması, sonuçların çok daha memnuniyet verici olmasını sağlar. Ayrıca saç ekimi sırasında kullanılacak saç kökü sayısı önceden belirleneceği için, saç ekiminin maliyeti de önceden bilinebilir.

Saç Ekiminde Kişiye Özel Tasarımının Amacı Nedir?

Saç ekiminin, dikkatli planlanması gerekir. Çünkü her insanın saç sıklığı, kafa yapısı bir birinden farklıdır. Saç tasarımının amacı ise saçların gelişi güzel değil, kişinin saç yapısına göre planlaması ve doğal bir görüntü ortaya çıkmasıdır. Ayrıca operasyon öncesinde, hangi miktarda saç kökü ekileceğini ve maliyetin ne kadar olacağını ortaya çıkartan bir uygulamadır.

Saç ekimi öncesi saç tasarımında; ilk muayenede kişinin saç yapısı araştırılır. Saç ektirmeyi düşünen kişinin fotoğrafı, bilgisayar ortamına yerleştirilir. Hangi bölgelerde kellik oluştuğu belirlenerek, ekilmesi planlanan saçlar sanal ortamda kişinin fotoğrafına yerleştirilir. Tüm bu işlemlerin amacı, saç ekiminden sonra ortaya çıkacak olan görüntünün önceden görülebilmesidir.

Saç Ekimi Öncesinde Saç Tasarımı, Hangi Avantajları Sağlar?

– Saç tasarımı yapılarak ekilen saçlar, kişinin mevcut saçları ile uyum sağlayacak şekilde yerleştirilir. Gerek alın bölgesindeki ön saç çizgisi, gerek tepe bölgesindeki kellik, kişinin kafa yapısı ve yüzü ile uyum sağlayacak şekilde kapatılır.

– Saç ekimi operasyonundan sonra oluşacak görüntü, operasyon başlamadan önce görülebilir. Saç ektiren kişi operasyon öncesinde kendi beklentilerini söyleme şansına sahiptir.

– Saç ekimi operasyonlarında kullanılan teknik ve ekilen greft sayısı, operasyonun maliyetini yükseltmektedir. Kişiye özel saç tasarımı ile saç ekimi sayesinde, operasyonun maliyeti önceden belirlenebilir.

– Saç ekimi, halen iki teknik kullanılarak uygulanır. Kişiye özel saç tasarımı, saç ekiminde hangi tekniğin kullanılması gerektiği konusunda fikir verecektir. 2000-2500 greft yeterli olduğunda FUT tekniği, daha fazla greft gerektiğinde ise FUE tekniği kullanılır.