Share This:
Share This:

Saç Ekiminde Kişiye Özel Teknik Uygulanabilir Mi?

Saç sorunları, kadın erkek her bireyde farklılık gösterir. Özellikle saç dökülmesinde, dökülme şekli, dökülen alanın genişliği ve dökülen saç teli miktarı önemlidir. Bu sebeple her insana aynı şekilde saç ekimi yapılamaz. Saç ekiminden önce yapılan saç analizi, dökülen saçların özelliklerini ayrıntılı olarak gösteren bir uygulamadır. Günümüzde saç ekimi yapan kliniklerin saç analizi uygulaması, kişiye özel saç ekim tekniğini mümkün hale getirmiştir. Bu uygulamadaki amaç, saç ekiminden en iyi verimi alabilmek ve ekilen saçların kişinin mevcut fiziki özelliklerine uyum sağlamasıdır.

Kişiye Özel Saç Ekim Tekniği Nasıl Belirlenir?

Saç ekimi için doğru kliniğe başvurulduğunda ilk yapılan işlem, saç derisinin ayrıntılı olarak incelenmesidir. Kafa bölgesinin birkaç açıdan fotoğrafı çekilir. Ardından görüntüler bilgisayar ortamına yüklenerek, değişik açılardan incelenir. Kellik oranı, kişinin saç sıklığı, saç köklerinin kalitesi hatta gelecekte dökülebilecek saç telleri belirlenir. Ardından bilgisayar ortamından saç ekimi yapılacak bölge illüzyon ile operasyon sonucunu gösterir. Yani kişi saç ekiminden önce, operasyondan sonra ortaya çıkacak görüntüyü görme imkânına sahip olacaktır.

Tepe bölgesine saç ekiminde hangi tekniğin kullanılacağı; bu bölgede yer alan saç sıklığına göre planlanır. Tepe bölgesine saç ekimi, diğer bölgelerden farklıdır. Çünkü saç kökleri deride halkalar halinde yer alır. Saç ekiminin aynı hizada yapılması gerekir. Bu sebeple saçların yönünün iyi ayarlanması için, kalem tekniği ile saç ekimi daha avantajlı olacaktır.

Alın bölgesine saç ekiminde hangi tekniğin kullanılacağı; bazı insanlarda dökülme ilk olarak alın bölgesinden başlar. Bu bölgenin çok iyi planlanması gerekir. Çünkü ön saç çizgisinin yeniden oluşturulması söz konusudur. Mikromotor yöntemi, alın bölgesinde yer alan saçların hem daha sık hem daha hızlı ekilmesi için avantaj sağlayacaktır.

Tüm saç derisine saç ekimi; saçlarını büyük oranda kaybeden kişiler için uygulanan mega seans saç ekimi, aynı operasyonda çok fazla saç kökü ekmeyi mümkün hale getirecektir. Ense bölgesinde nakil için gerekli saç kökü bulunmayan kişilerde, vücut kıllarından saç ekimi yapılabilir. Mikromotor yöntemi ise vücut kıllarından saç ekimini daha rahat gerçekleştirme imkânı veren bir uygulamadır.