Share This:
Share This:

Saç Ekiminde Klonlama Tekniği Nedir?

Saç dökülme problemi, farklı nedenlere bağlı olarak belirli yaş gurubu erkeklerde görülebilen sıkıntıların başında gelmektedir. Erkeklerde görülen bu problem ise gelişen teknoloji ve bu teknolojinin saç ekiminde etkin ve verimli kullanılması ile artık tarihe karışmıştır. Günümüzde saç ekiminde gelişen teknolojiye paralel olarak farklı ve yeni yöntemler kullanılmaktadır. Saç ekiminde kullanılması düşünülen bazı yöntemlerin ise hala çalışmaları devam etmektedir.

Saç ekiminde klonlama tekniği de kellik probleminde kullanılması amaçlanan saç ekim yöntemlerinin başında gelmektedir. Saç kökü olma ya da bulunmama problemini ortadan kaldıracak bu yöntem ile kişiler istedikleri sıklıkta saçlara sahip olabilecektir.

Saç Ekiminde Klonlama Tekniği

Saç ekiminde klonlama tekniği, kişiden alınan tek kılın laboratuvar ortamında özel şartlar altında on binlerce saç köküne dönüştürülerek, klonlanan saç kökleri ile saç ekiminin gerçekleşmesidir. Saç kökü olmama problemini ortadan kaldıracak olana bu saç ekim tekniğinde, kişinin saç ekimi için sağlıklı ve yeterli miktarda saç kökünün olmasına gerek kalmayacaktır. Özellikle saç dökülmesinin büyük boyutlarda olduğu durumlarda, saç ekimi için ihtiyaç duyulan saç kökü bulma sorunu, ortadan kalkacaktır.

Saç Ekiminde Klonlama Tekniğinde Süreç Nasıldır?

Saç ekiminde klonlama tekniğinde saç kılı alınan kişinin, bu saç kılı laboratuvar ortamında on binlerde saç köküne çevrilmektedir. Çoğaltılan saç kökleri ise özel şartlar altında saç ekimi merkezine ulaştırılmakta, klonlanan saç kökleri saç ekimi yöntemleri ile istenilen bölgeye nakledilmektedir. Saç ekiminde klonlama tekniği ile saç ekim anlayışı tamamen değişecek öncelikle saç kökü alma sırasında, kişinin çektiği zahmet son bulacaktır. Sadece saç ekim merkezlerinin gerçekleşeceği bu saç ekim yönteminde, süreç saç klonlama süresi hariç tahmin edilenden daha kısa sürecektir.

Saç Ekiminde Klonlama Tekniğinin Ne Zaman Kullanılabilecektir?

Saç ekiminde klonlama tekniğinin, yapılan çalışmalar ışığında önümüzdeki on yıllık süreçte kullanılacağını söylemek oldukça zordur. Ancak saç ekimi operasyonları, son birkaç yılda en sık yapılan estetik operasyonlar olarak bilinir. Yani hem yeniliklerin yakından takip edildiği hem araştırmaların derinleştiği bir operasyondur. Bu sebeple saç klonlama kısa süre içinde araştırılacak ve kullanıma açılacaktır.