Share This:
Share This:

Saç Ekiminde Kullanılan Operasyon Yöntemi

Saç ekimi operasyonu için kliniğe başvuran kişiye, ilk olarak saç muayenesi uygulanır. Bu muayenenin amacı, ekilecek saç kökü adedine ve saç ekim yöntemine karar vermektir. Çünkü saç ekimi için kullanılan FUT ve FUE tekniği, bir birinden farklı sayıda saç kökü nakletme olanağı yaratmaktadır. Kişinin saç derisindeki boşluğa göre saç ekimi planlanır.

FUT Tekniği ile saç ekiminde; en fazla 2000-2500 saç kökü nakletme olanağı mevcuttur. Operasyon kapsamlı, iyileşme süreci bir hayli uzundur. Fakat maliyet olarak, diğer teknikten daha hesaplı bir saç ekimi tekniği olduğu için, günümüzde halen kullanılır.

FUE Tekniği ile saç ekiminde; 4000-7500 saç kökü nakledilebilir. Saç derisinde geniş kellik oluşan kişilerin, FUE tekniği ile saç ekimi yaptırması gerekir.

FUE Tekniğinin Hangi Avantajları Vardır?

Günümüzde geniş alanlara saç ekimi, Mega seans uygulaması ile FUE tekniği kullanılarak yapılır. Saç kökleri deri dışında uzun süre canlı kalmaz. Mega seans saç ekiminde, greftler 1000’erli guruplar halinde çıkartılarak, kelleşen bölgelere nakledilir. İlk ekim tamamlandıktan sonra, tekrar 1000 kök çıkartılır ve ekilir. Aşamalı olarak 6-8 saat içinde 7000-7500 saç kökü nakledilir. Operasyon aynı gün içinde tamamlandığı için, saç ektiren kişi uzun süre sosyal hayatından uzak kalmaz. İyileşme süreci, diğer tekniğe göre oldukça kısadır. Saç ekiminden sonra, on gün saç derisini güneş, yağmur, rüzgâr gibi dış etkilerden korumak yeterli olur. Saç ektiren kişiler, genellikle iyileşme sürecinde bere kullanarak saç derisini korur.

FUE Tekniği İle Ekilen Saçlar Ne Zaman Çıkar?

Operasyon tamamlandıktan sonra, saç derisini ilk yıkama oldukça önemlidir. Saç ekimi yapan klinikler ilk yıkamayı, ertesi gün gidilen pansuman sırasında, genellikle gözetim altında yapar. Dikkatli bir bakımla, ekilen saçlar 2-4 ay içinde çıkmaya başlar. Fakat ilk zamanlar saç kökleri, uzunlu kısalı olacaktır. Saçların tamamı, 6-8 ay içinde aynı boya ulaşır. İsteyen kişilerin, bu süreçte uzayan saçlarını kestirmesi mümkündür.

Saçların daha gür çıkmasını sağlayan uygulamalar; saç mezoterapisi, saç derisini güçlendirmek amacı ile yapılan bir ortaderi tedavisidir. Saç köklerini besleyen özel karışımlar saç derisine nakledilir. Saç ekimi ile birlikte uygulandığında, saç köklerinin daha sık çıkmasını sağlar.