Share This:
Share This:

Saç Ekiminde Yaş Sınırı Var Mı?

Saç kayıpları, her yaşta görülebilir. Küçük yaşlarda yaşanılan bazı kazalar nedeni ile saç çıkmayan, yani kelleşen bölgeler mevcuttur. Yine saç derisinde oluşan saç kıran ve saç mantarı gibi deri hastalıkları, saçların henüz çocuk yaşlarda dökülmesine neden olur. Bu gibi durumlarda her yaşta saç ekimi yapılabilir. Fakat saçların normal şartlarda dökülmesi durumunda, saç dökülmesinin azalması beklenir. Çünkü saç dökülmesi devam ettiğinde, saç ekiminden sonra, ekilen saçların çevresindeki saçlar döküleceği için, tekrar saç ektirmek gerekecektir.

Saç dökülmesi 28-30 yaşında yavaşlar; hatta 35 yaşından sonra, tamamen durur. En sağlıklısı saçların dökülmesi durduktan sonra yapılan saç ekimidir. Böylece ekilen saçların şekli, hayat boyu kalıcı olacaktır.

Saç Dökülmesi Yavaşladığında Saç Ekiminin Avantajları

Saç dökülmesi, bazen bölgesel bazen ise tüm saç derisini kapsayacak şekildedir. Özellikle tepe ve alın bölgesindeki dökülmeler başladığında bu bölgelere saç ektirmek, ekilen saçların ortada tek kalmasına neden olur. Yani daha çirkin bir görüntü oluşturur. Fakat saç seyreldiğinde, saç ektirme operasyonunun her yaşta yaptırılması mümkündür. Mevcut saçlar dökülse dahi, yeni ekilen saçlar dikkat çekmez.

Saç Ekiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

1- Saç ektirmeye karar veren kişilerin, operasyonu yapacak kliniği araştırması faydalı olur. Çünkü ekilen saçlar, saç derisine oldukça titiz şekilde yerleştirilmelidir. Yani saç nakli, el becerisine dayanan bir uygulamadır. Alın bölgesindeki saç çizgisi, saçların yönü ve saç ayrımına denk gelen bölge, kişinin saç yapısına bağlı kalarak ekilmelidir. Yine tepe bölgesinde yer alan saç şekli, her insanda değişiktir. Bu bölgenin de oldukça titiz yerleştirilmesi gerekir.

2- Saç ekiminde kullanılan her iki teknikte araştırılmalıdır. Çünkü FUT tekniği fiyat olarak avantajlı olmasına rağmen, daha az sayıda saç kökü nakletme imkânı yaratır. Çoğu zaman ikinci bir saç ekimi operasyonu gerekecektir. FUE tekniği ise fiyat olarak pahalı bir uygulama olmasına rağmen, saç ekimi işlemini tek sefere düşüren, diğer tekniğe göre çok daha fazla saç kökü nakletme olanağı yaratan bir uygulamadır. Kullanılan teknik konusunda doktor önerisini dikkate almak faydalı olur.