Share This:
Share This:

Saç Ekiminden Sonra Spora Ara Verilmeli Mi?

Saç ekimi operasyonlarına ilgi, her geçen gün artmaktadır. Genetik saç dökülmesi çok erken yaşlarda başladığı için, henüz 20’li yaşlarda saç ekimi operasyonuna başvuran çok sayıda insan vardır. Operasyon, günümüzde FUE tekniği kullanılarak, kısa süre içinde tamamlanır. Üstelik FUE tekniği çok fazla sayıda saç kökü nakletme olanağı yarattığı için saç ekimi tek operasyon ile tamamlanır. Fakat operasyonundan sonra bazı ayrıntılara dikkat etmek gerekir. Çünkü ekilen saç kökleri, ilk günlerde oldukça hassastır. Üstelik saç derisinde açılan kanalların yerinin, mikrop kapma ihtimali vardır. Saç ekiminden sonra yaklaşık iki hafta spor gibi aktivitelere ara vermek faydalı olur.

Saç Ekiminden Sonra Spor Yapmak

Saç ekimi operasyonlarında, ilk olarak deri içine minik kanallar açılır. Açılan kanallara donör bölgeden seçilen saç kökleri ekilerek, operasyon tamamlanır. Operasyon tamamlandıktan sonra, bu kanallar bir süre kızartı şeklindedir. Bu bölgelerin aşırı zorlama ve terleme neticesinde mikrop kapma ihtimali vardır. Bu sebeple saç ekimi sonrası spora kısa bir süre ara vermek gerekir. Bu sürenin sonunda, ekilen saç kökleri deri ile uyum kazanır. Oluşan minik yaralar ise kabuk bağlayarak kendiliğinden dökülür.

Saç Ekiminden Sonra Nelere Dikkat Gerekir?

Saç ekimi operasyonundan sonra, ilk 2 hafta dikkat edilmesi gerekenler;

  • Saç ekimi tamamlandıktan sonra, ilk yıkamanın klinik ortamında yapılması gerekir. Çünkü saç yıkama sırasında; suyun sıcaklığı ve kullanılan şampuanlar oldukça önemlidir. Ayrıca saç derisine yapılan sert hareketler, yeni ekilen saç köklerinin deri dışına çıkmasına neden olur.
  • Operasyondan sonra, saç derisine güneş temas etmemelidir. Güneş ışınları hem yeni saç ekilen bölgenin hem mevcut saçların zarar görmesine neden olur.
  • Saç ekimi sonrası, saç derisine yağmur ve rüzgâr temas etmemelidir. Saç derisinde oluşan yaralar bu sayede kolayca iyileşecektir.
  • Saç ekimi için şehir dışından gelenlerin, ilk 4 saat uzun yola çıkmaması gerekir. 48 saat sonra yapılan ilk pansuman ve ilk saç yıkamadan sonra, yani saç ekimi operasyonundan 48 saat sonra, uzun yola çıkmak mümkündür.