Share This:
Share This:

Saç Ekiminin Ardından Doğal Görünüm Mümkün Mü?

Saç ekimi operasyonları, deneyimli bir ekip ile gerçekleştirildiğinde oldukça doğal sonuçlar yaratır. Hatta kişinin saç ektirdiğinin, dışarıdan anlaşılması mümkün değildir. Fakat saç ekim yönü, saç sıklığı, tepe bölgesine saç ekimi gibi ayrıntıların, dikkatle takip edilmesi gerekir. Çünkü saç ekiminde amaç, kişinin saç yapısını bozmadan, aynı özelliklerde saç çıkartmak, kelleşen bölgeleri kapatmaktır. Son birkaç yılda FUE tekniği ile yapılan saç ekimi işlemine ilgi artmıştır. Çünkü diğer tekniğe göre daha fazla avantajı bulunan bir saç ekim yöntemidir.

FUE Tekniği İle Doğal Görünümlü Saçlar

Saçlarında dökülme olan kişi, ilk olarak deneyimli bir plastik cerrah arayışına girer. Doktor belirlendikten sonra ilk muayenede, kişinin saç yoğunluğu, ekilecek greft miktarı araştırılır. Operasyon anında ise enseye yakın bölgelerden alınan saç kökleri, boşluk olan bölgelere nakledilir. Fakat daha doğal görünümlü saç ekimi için, bazı ayrıntılara dikkat etmek gerekir;

  • Saç kökleri, kişinin saç sıklığı ile orantılı olmalıdır. Operasyondan hemen önce açılan kanallar, genellikle alın ve tepe bölgesinde daha sık, diğer bölgelerde seyrek açılır.
  • Saç ekim yönü iyi ayarlanmalıdır. FUE tekniğinde kullanılan kalem tekniği, saç köklerinin doğru açı ile yerleştirilmesine olanak tanır. Ters ekilen saç telleri, çıktığında uzun süre şekil almaz, havada kalır.
  • Tepe bölgesine saç ekimi, bu bölgeye uyumlu şekilde kavisli yapılmalıdır. Gelişi güzel açılan kanallar, saçların yapay görünmesine neden olur.
  • Ön saç çizgisi, dikkatle belirlenmelidir. Alın bölgesine saç ekiminde; saç ayrım yönü, ön saç çizgisi, dikkate alınarak saç ekimi gerçekleştirilir.

Saç Ekiminden Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Operasyon tamamlandıktan sonra, saç ekilen bölgeye elle temas etmemek gerekir. Çünkü bölgede oluşan minik yaraların, mikrop kapma ihtimali mevcuttur. Ayrıca temas neticesinde deri yüzeyine yakın olan saç köklerinin, deri dışına çıkma ihtimali bulunur. Saç ekiminden 48 saat sonra yapılan ilk yıkama ise doktor kontrolünde yapılmalı, doktorun önerdiği şampuanlar kullanılmalı, saç derisi fazla hırpalanmamalıdır. Tüm bu ayrıntılara dikkat edilerek ekilen saçlar, kişinin mevcut saçlarından ayırt edilemez.