Share This:
Share This:

Saç Ekiminin Ardından İz Kalır Mı?

Saç dökülmesi sorunu ile erken yaşlarda karşılaşan birçok insan, saç ekimi operasyonlarına başvurur. Operasyonun hangi teknik ile yapılacağı, kişinin saç yapısına göre ve beklentilerine göre planlanır. Geniş alanlara saç ekimi için daha kolay bir teknik olan FUE tekniği kullanılır. Çünkü bu teknikte, diğer tekniğe göre çok daha fazla saç kökü nakletme olanağı vardır. FUT tekniği ise daha uzun işlemler gerektirmesine rağmen, daha hesaplı bir uygulama olduğu için günümüzde halen kullanılmaktadır. Saç ekimi sonrasında saç derisinde kalabilecek izler, saç ekimi operasyonlarında kullanılması gereken teknik konusunda fikir verecektir.

FUE Tekniği ile yapılan saç ekimi sonrası oluşabilecek izler; FUE tekniği saç derisinde iz bırakmayan bir uygulamadır. Çünkü operasyon sırasında saç derisine her hangi bir kesi uygulanmaz. İlk olarak sınırlı uyuşturma verilerek, saç derisi uyuşturulur. Ardından ense bölgesindeki greftler titizlikle seçilerek, kellik oluşan bölgelere nakledilir. Operasyon anında, saç kökü nakletmek için açılan küçük sivilce görünümlü yaralar oluşacaktır. Fakat bu yaralar bir hafta içinde kabuk bağlayarak kendiliğinden dökülür.

FUT Tekniği ile yapılan saç ekimi sonrası oluşabilecek izler; Fut tekniği kullanılarak yapılan saç ekimi, birkaç aşamalı bir işlemdir. İlk operasyonda saç derisinden kesi yapılarak, saçlı deri çıkartılır. Bir sonraki operasyonda ise bu deri üzerinde yer alan saç kökleri, saç derisindeki boşluklara nakledilir. Özellikle ilk operasyonda saç derisine dikiş atmak gerektiği için, operasyon sonrası iyileşme süreci uzun, iz kalma oranı yüksektir.

Saç Ekimi Öncesi Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Saç ekimi operasyonundan önce, klinik araştırması yapmak gerekir. Çünkü saç ekimi yapan kliniklerin uyguladığı teknik, farklı olacaktır. Yine saç ekimi ile birlikte uygulanan ve daha yüksek oranda saç tutmasına neden olan çeşitli uygulamalar vardır. Deneyimli bir klinik ile anlaşarak saç ekimi yaptırmak, saç ekimi operasyonlarının başarısını garantileyecek, kişinin saç yapısına uygun saç nakli olanağı yaratacaktır. Piyasada çok çeşitli doktor tarafından, saç ekimi yapılır. Fakat görsel açıdan daha başarılı bir sonuç için, plastik cerrahların yaptığı saç ekimi operasyonları, tercih edilmelidir.