Share This:
Share This:

Saç Ekiminin Ardından Periyodik Kontroller

Her estetik operasyon gibi, saç ekim operasyonunun da dikkatli planlanması gerekir. Çünkü hem saç özellikleri, hem kişinin deri yapısı farklıdır.  Kişiye özel yapılan saç tasarımı sayesinde doğal görünümlü saçlara kavuşmak mümkün olur. Son yıllarda kullanımı artan kalem tekniği ile saç ekimi işlemi, daha kısa bir operasyonda, daha fazla saç kökü nakletme olanağı yaratmaktadır. FUE tekniği kullanılarak yapılan saç ekiminde, ilk olarak kaleme benzer bir cihaz yardımı ile ense bölgesinden saç kökleri çıkartılır. Çıkartılan kökler, elle temas etmeden, cihaz yardımı ile kelleşen bölgelere nakledilir. Saç kökleri, İkili ve üçlü greftler halinde çıkartıldığı için, daha sık saç ekimi yapılmaktadır.

Farklı şehirden saç ekimi için gelen kişilerin; iş yerinden 3 gün izin alması gerekir. Saç ekimi sonrasında iki gün kontrole gelmek yeterli olur. Bu sürenin sonunda yaşanılan şehre dönülebilir.

Saç Ekiminden Sonraki Süreç

Saç ekimi tamamlandıktan sonra, kişi hemen evine çıkar. Fakat 48 saat sonra yapılacak ilk yıkamanın, tercihen klinikte yapılması önerilir. Evde acemice yapılan yıkama işlemi, saç köklerinin zarar görmesine neden olabilir.

Saç ekimi sonrası ilk kontrol; ilk kontrolün 24 saat sonra yapılması gerekir. Bu kontrolde hem saç derisine pansuman yapılır hem saç derisindeki yaraların durumu kontrol edilir. Ayrıca özel serumlar içeren saç bakım ürünleri yardımı ile saç ekimi sonrası ilk yıkama gerçekleştirilir.

Saç ekimi sonrası diğer kontroller; operasyon tamamlandıktan sonra, üçüncü gün son kontrol yapılır. Bu kontrolde saç derisinde her hangi bir sorun yoksa kişi rahatlıkla normal hayatına devam edebilir.

Saç ekiminden sonra saçların çıkması; operasyondan sonra, ilk on gün saç derisini korumak önemlidir. Deri içinde oluşan yaralar, on gün içinde kabuklanmaya başlar. Bu süreçte, elle temas etmemek ve kaşımamak gerekir. Ekilen saç köklerinin bir kısmı, 2-4 ay içinde çıkmaya başlar. Tamamının çıkması ise 6-8 ay gibi bir süre alır. Bu süreçte iyi beslenmek, düzenli olarak su içmek, saç köklerinin daha güzel beslenmesini sağlar. Kullanılan saç bakım ürünleri ise doktor önerisine göre belirlenmelidir.