Share This:
Share This:

Saç Ekiminin Ardından Profesyonel Yıkama

Saç ekimi operasyonlarına, ülke içinden ve ülke dışından çok fazla ilgi vardır. Operasyon için şehir değiştiren kişilerin, üç gün işinden izin alması yeterlidir. Çünkü bu süre içinde hem saç ekimi, hem pansuman ve ilk yıkama işlemi tamamlanmış olur. Tüm bu işlemlerin sonucunda ise doğal görünümlü sağlıklı saçlara kavuşmak mümkündür. Saç ekimi için klinik belirlerken ise operasyonda kullanılan teknik, saç ekimi ile birlikte yapılan saç derisi güçlendirme uygulamaları ve saç ekimi sonrası yapılan ilk saç yıkama, kapsamlı olarak araştırılmalıdır. Çünkü her kliniğin değişik uygulamaları mevcuttur.

Saç ekiminde kullanılan teknik; saç ekim operasyonları, halen iki teknik kullanılarak yapılmaktadır. FUT tekniği ile saç ekiminde nakledilecek kök sayısı sınırlıdır. Fakat FUE tekniği ile geniş bölgelere saç ekimi yapmak mümkün olur. Bu sebeple genellikle kliniklerin tercihi, FUE tekniğidir. Kısa iyileşme süresi sunduğu için iş hayatını uzun süre aksatan bir uygulama değildir.

Saç ekimi sonrası ilk yıkama; operasyondan sonra, saç derisi ve ekilen saç kökleri oldukça hassastır. Bu sebeple saç ekiminden 48 saat sonra ilk yıkamanın, operasyonu yapan klinikte yapılması gerekir. Saç derisine masaj yapar gibi yumuşak hareketler ile saç yıkanmalı, ılık su kullanılmalıdır. Saç ekiminden sonra ilk yıkamada kullanılan şampuanların, özel olarak seçilmesi gerekir. İlk yıkamadan sonra, ev ortamında saç derisinin her gün dikkatlice yıkanması önerilir.

Saç ekimi sonrası ilk pansuman; ilk yıkamanın ardından, saç ekimi yapılan deriye pansuman yapılır.

Saç Ekimi Operasyonundan Sonra Evde Bakım

FUE tekniği kullanılarak yapılan saç ekimi, kısa bir iyileşme dönemi sunar. Yalnızca ilk on gün, saç derisine elle temas etmemek, güneşe ve yağmura çıkmamak gerekir. İyileşme döneminde saç derisini korumak amacı ile bere kullanmak mümkündür. Ekilen saçlar, 10-20 gün içinde dökülmeye başlar. Fakat 2-3 ay içinde, alttan sağlıklı saç kökleri çıkacaktır. Saç ekiminden sonra dengeli beslenmek ve bol sıvı almak, saçların daha gür çıkmasını sağlar. Ekilen saçların çıkması ve saç derisinin komple kapanması ise bir yılın sonunda gerçekleşir. Bu süre içinde uzunlu-kısalı olan saçları, kestirmek ve şekil verdirmek mümkündür.