Share This:
Share This:

Saç Ekiminin Ardından Saç Yıkama Şekli

Günümüzde teknolojik yapılan saç ekimi operasyonları, oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Fakat operasyonun başarısını etkileyen birçok faktör bulunur. Kullanılan teknik, saç ekimi ile uygulanan mezoterapi uygulamaları, saçların çıkma sürecinde oldukça önemlidir. Yine operasyon öncesinde ve sonrasında alınan tedbirler, saç ekiminden sonra, sağlıklı saçların daha kısa sürede çıkmasını sağlar. Her türlü tıbbi işlemde olduğu gibi, saç ekimi operasyonu öncesinde, doktor ile çerçeveli konuşmak ve öncesinde-sonrasında alınması gereken tedbirleri öğrenmek gerekir.

Saç Ekimi Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Operasyona girmeden bir hafta önce, alkol ve sigara kullanımını bırakmak gerekir. Çünkü her iki zararlı maddede, saç derinin daha uzun süre içinde iyileşmesine neden olur. Yine doktorun bilgisi olmadan ilaç kullanmamak önemlidir. Çünkü sık kullanılan aspirin, vitamin gibi ilaçların, kanı sulandırma özelliği mevcuttur. Saç ekiminde alınan narkoz ile etkileşime giren ve operasyon anında sıkıntı yaratan ilaçlar, doktorlar tarafından yasaklanır. Tansiyon ve şeker hastalarının saç ekiminden önce, doktoru bilgilendirmesi gerekir. Böylece kullanılması gereken ilaçla konusunda, bazı değişiklikler yapılabilir.

Saç Ekimi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Saç ekimi sonrasında, saç derisinde ufak kırmızı yaralar oluşur. Bu yaraların zamanla kabuk bağlayıp kendiliğinden dökülmesi gerekir. Saç derisine elle müdahale etmek veya yaraları kaşımak, bölgenin mikrop kapmasına neden olur. Bu sebeple saç ekimi sonrasında saçların yıkanma işlemi, oldukça hassas bir şekilde gerçekleştirilmelidir.

Saç ekimi sonrası saçların yıkanması; ilk yıkama genellikle 48 saat sonunda önerilir. Fakat saç ekimi yapan her kliniğin uygulaması farklı olabilir. İlk yıkama sırasında suyun ılık olması, kullanılan saç bakım ürünlerinin doktor önerisi doğrultusunda seçilmesi önemlidir. Yine yıkama esnasında, saç derisine parmak uçları ile hafif masaj yapmak gerekir. İlk yıkamada saç derisini yıpratmak, ekilen saç köklerinin zarar görmesine neden olur.

Saç ekimi sonrası saçların kurutulması; ilk yıkamanın ardından saçlar kendi halinde kurumaya bırakılmalıdır. Fön makinesi ile kurutma önerilmez. En sağlıklısı ise saç ekiminden sonraki ilk yıkamanın operasyonu yapan klinikte gerçekleştirilmesidir. İlk yıkamanın ardından saçların her gün bir defa yıkanması önerilir.