Share This:
Share This:

Saç Ekiminin Başarısını Etkileyen Faktörler Neler?

Saç dökülmesi, belirli yaşta olan erkekler başta olmak üzere bayanların da karşılaştığı sorunlar arasında yer alır. Özellikle erkeklerin, genetik ve benzeri nedenlere bağlı olarak saçlarında belirli yaşlarda dökülme olmaktadır.

Gelişen teknoloji ve bu teknolojinin, saç ekiminde etkin bir şekilde kullanılması saç dökülmesi sorunu yaşayan erkeklerin bu sorunlarına kalıcı çözüm bulabilmesini kolaylaştırmıştır. Günümüzde kullanılan saç ekim yöntemleri ile kişiler kaybettikleri saçlarının yerine yeni ve sağlıklı saçlara kavuşabilmektedir.

Saç Ekiminde Kullanılan Yöntemler

FUT ve FUE yöntemleri, günümüzde en sık olarak kullanılan saç ekim yöntemleridir. Bu saç ekim yöntemlerinin, kendilerine göre belirli özellikleri bulunmaktadır. FUT ve FUE saç ekim yönteminin sahip olduğu bu özellikler saç ekiminin başarısını etkileyen faktörlerin belirlenmesinde etkendir.

FUT Saç Ekim Yöntemi

FUT saç ekim yöntemi, daha çok saç kökleri bakımından az sayıda saç köküne sahip olan kişilerin saç ekiminde tercih ettiği yöntemdir. Cerrahi müdahalenin olduğu bu saç ekim yönteminde, istenilen sonucun alınması için dikkatli olunması ve saç ekim işleminden sonra uzman tarafından verilen önerilerin yerine getirilmesi gerekmektedir.

FUT yöntemi ile saç ekiminin başarısı, bu yöntemin uygulandığı merkez ve saç ekimini yapan uzmana bağlıdır. Özellikle bu yöntemde iki kulak arkasından deri ile birlikte saç köklerinin alınması gerektiği için, alınan saç köklü deriden saç köklerinin ayrılması sırasında ciddi anlamda özen gösterilmelidir.

FUE Saç Ekim Yöntemi

Saç ekimin için daha çok kullanılan FUE yönteminde ise saç kökleri tek tek alınmakta ve istenilen bölgeye nakledilmektedir. Cerrahi bir müdahalenin olmadığı FUE saç ekim yönteminde, saç ekiminden istenilen başarıyı yakalamak için öncelikle FUE yöntemi ile saç ekim işleminin başarılı bir şekilde gerçekleştiren merkezler ile birlikte çalışmak gerekmektedir.

Saç ekiminde hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın, beklenilen başarının yakalanabilmesi saç köklerinin istenilen açı ile ekilmesi ile de doğru orantılıdır. Ekilecek olan saç kökünün, yönüne dikkat edilmediğinde, kişiler saç ekimi yaptırdıkları kökleri tekrar söktürebilmektedir. Bu durum ise tekrar saç ektirmeyi gerektirerek, zaman kaybına ve maddi kayıplara yol açar.