Share This:
Share This:

Saç Ekiminin Dinen Zararı Var Mıdır?

Saç tellerinde hızlı dökülme olan kişiler, saç ekimi operasyonlarına başvurmadan önce, saç ekiminin günah olup olmadığı merak eder. Din âlimlerimize göre; kafaya yapay saç kılları ektirmek günah olarak açıklanır. Fakat kişinin kendi saç kökleri kullanılarak yapılan saç ekimi operasyonları, ihtiyaçtan dolayı günah olarak kabul edilmez. Yani vücuda giren yabancı bir madde olmadığı için caizdir. Ayrıca saç dökülmesi, kişide bir takım psikolojik sorunlara yol açar. Bu sorunlar sebebi ile kişinin sosyal hayatı, iş hayatı olumsuz etkilenecek, karşı cinsle olan iletişimi kopacaktır. Çeşitli sağlık sorunlarına yol açan saç dökülmesi için, kişinin kendi saçlarının ekilmesinde her hangi bir sorun bulunmaz.

Saç Ekiminde En Çok Hangi Teknik Tercih Edilir?

Tüm dünyada yapılan saç ekiminde, kullanılan iki teknik vardır. Bu tekniklerin hem ameliyat sürecinde hem iyileşme sürecinde çeşitli avantaj ve dezavantajları bulunur. Saç ektirmeyi düşünen kişilerin, bu teknikleri ayrıntılı araştırması ve operasyonu yapacak doktorun fikrini alması gerekir.

FUT Tekniği ile saç ekiminin avantajı; bu teknik ile saç ekiminde, daha uzun bir operasyon süreci yaşanmasına rağmen fiyat olarak diğer tekniğe göre daha avantajlıdır. Fakat işlem sırasında belli oranda saç kökü nakledilebildiği için, geniş bölgelere saç ekiminde, bazen ikinci bir operasyon gerekebilir. İkinci operasyon ise yine maliyetlerin artmasına sebep olur.

FUE Tekniğinin avantajı; doktorların ve hastaların daha çok tercih ettiği bir uygulamadır. Çünkü ilk operasyonda daha fazla saç kökü nakletmeyi mümkün kılar. FUE tekniği ile saç ekilirken, 3000-3500 saç kökü nakletme olanağı mevcuttur. Ayrıca cerrahi bir uygulama gerekmediği için, iyileşme süreci oldukça kısadır. Yalnızca operasyondan sonra ilk birkaç gün saç ekilen bölgeyi, dış etkilerden korumak gerekir.

Saç Ekimi Kaç Saat Sürer?

Saç derisinde oluşan dökülme miktarına bağlı olarak saç ekiminin süresi değişkendir. Bölgesel saç ekimi için 2-3 saat yeterlidir. Fakat geniş alanlara saç ekiminde daha fazla süre gerekir. Bu süre bazen 5-6 saate çıkacaktır. Ayrıca operasyonda kullanılan teknik ve ense bölgesindeki saç köklerinin kalitesi de saç ekiminin süresinde belirleyici olur.