Share This:
Share This:

Saç Ekiminin Psikolojik Etkileri

Her insanda, günlük belli bir miktar saç dökülmesi mevcuttur. Fakat bazı dönemlerde dökülen saç teli sayısı artış gösterir. Genetik saç dökülmesi, genellikle erkelerde görülse de testosteron hormonu artış gösteren kadınlarda zaman zaman saç dökülmesi görülebilir. Yine troid hastalığı, şeker hastalığı, stres, yanlış beslenme gibi nedenler ile saç dökülmesi artabilmektedir. Kadın erkek tüm bireylerde saç dökülmesi psikolojik sorunlar yaratır. Olduğu yaştan daha büyük görünen, karşı cins ile rahat iletişim kuramayan kişi, saç ekimi sayesinde rahatlar. Hatta sosyal hayatı canlanır, arkadaş çevresi değişir.

Saç Ekimi Operasyonları Kaç Yaşında Önerilir?

Saç dökülmesi ergenlik döneminden itibaren başladığı için, saç ekimi işlemini, 20’li yaşlarda yaptırmak mümkündür. Fakat bazen yara, yanık, saç kıran gibi kazaların neden olduğu bölgesel saç dökülmelerinde, daha erken yaşlarda saç ekimi düşünülebilir. Saç dökülmesinin normal seyri 18-20 yaşlarda başlaması ve 32-35 yaş aralığında azalmasıdır. Saç ekimi operasyonları erken yaşlarda başarılı sonuçlar vermesine rağmen, operasyondan sonra saç dökülmesi devam edeceği için, tekrar saç ektirmek gerekebilir. Bu sebeple, 30 yaş civarında saç ekimi yaptırmak daha kalıcı olacaktır.

Saç Ekimi Operasyonu Sonrasında Kişinin Hayatında Neler Değişir?

Günümüzde henüz okul dönemindeki gençlerde görülen saç dökülmesi, psikolojik çöküntüye neden olur. Arkadaş çevresinden uzaklaşan, zamanla içe kapanan genç, özellikle karşı cins ile iletişim zorlukları yaşar. Saç ekimi operasyonu sonrasında ise kendi görüntüsü ile barışan, kendine güveni yerine gelen kişi, hayatı daha huzurlu yaşar.

– Sosyal hayat yeniden canlanır. Arkadaş çevresi ile iletişim güçlenir.

– Kişinin kendine güven duymasını sağlayan gür ve gösterişli saçlar, okul hayatının düzene girmesini, iş çevresinin gelişmesini sağlar.

– Kellik sebebi ile karşı cins ile rahat iletişim kurmayan kişi, saç ekimi sonrasında aşk hayatında canlanma yaratır. Girdiği ortamda dikkat çekmek, kişinin kendine güvenmesini sağlar.

– En önemlisi saç ekimi, kişinin kendisi ve aynalar ile barışmasını sağlar. Yeni modaya çıkan saç modellerini takip etmek, dış görünüşte değişiklik yapmak, kişinin kendi bedeni ile barışmasını sağlar. Daha mutlu, daha enerjik bir görüntü kazandırır.