Share This:
Share This:

Saç Ekiminin Yapılamadığı Durumlar

Saç dökülmesi, erkek ve kadınların ortak yaşadığı sorunlar arasında yer alsa da erkelerde daha fazla gözlemlenir. Genetik geçiş sebebi ile veya hormonlara bağlı olarak gelişen saç dökülmesinde ise en kalıcı ve kesin çözüm saç ekimidir. Kişi saçlarında dökülme başladığı anda doktora başvurup, aşırı saç dökülmesinin sebeplerini araştırmalıdır. Çünkü bazen saç kıran gibi bazı hastalıklar sebebi ile saç dökülmesi gözlemlenebilir. Erken teşhis edilen ve hemen tedavisine başlanan bu hastalıklarda, saçların yeniden çıkması mümkündür. Fakat geç fark edilen durumlarda, saç derisi hasar gördüğü için saçların yeniden çıkartılması mümkün değildir. Saç ekimi, günümüzde en sık yapılan operasyonlar arasında yer alsa da bazı durumlarda saç ekimi gerçekleştirilemeyebilir.

Saç Ekimi Hangi Durumlarda Gerçekleştirilemez?

Tıbbi olarak yapılan tüm müdahaleler gibi saç ekimi için de 18 yaş beklenir. Fakat bazı hastalıklarda saç ekimi işlemini riskli hale getirecektir.

– Tansiyon hastaları için saç ekimi önerilmez. Tansiyon hastalarının, operasyon sırasında heyecanlanmaya bağlı olarak çeşitli sorunlar yaşaması mümkündür. Bu sebeple tansiyon hastalarına saç ekimi önerilmez.

– Kalp damar ve şeker hastalarına saç ekimi önerilmez. Kalp hastalarında yine operasyon nedeni ile sorun çıkması mümkündür. Şeker hastalarında ise oluşan yaraların büyümesi görülebilir. Genellikle saç derisindeki sivilce görünümündeki yaralar çok geç iyileşir.

– Hepatit C Hastalarına saç ekimi önerilmez. Hepatit C hastalarında, saç derisinde oluşan ufak yaraların sorun çıkartması mümkündür. Bu sebeple saç ekimi tavsiye edilmez.

– Hemofili hastalarında yine saç derisinde oluşan ufak yara izlerinin kanama ihtimali mevcuttur. Bu sebeple hemofili hastaları için saç ekimi önerilmez.

– Saç derisinde hiç kök bulunmayan ve vücudunun diğer bölgelerinde yine nakletmeye yeterli kıl bulunmayan kişilere, saç ekimi uygulanmaz. Çünkü saç ekiminde kişinin kendi saç kökleri kullanılır. Transfer edilecek kıl bulunmayan kişilerde, saç ekimi gerçekleştirilemez.

Saç Ekiminde Deneyimli Bir Klinik Seçmenin Önemi

Saç ekimi için, piyasada isim yapmış klinikler tercih edilmelidir. Deneyimsiz kliniklerde yapılan operasyonlarda, kişinin hastalıkları dikkatlice incelenmeden yapılan saç ekim işlemi, ileriki dönemlerde sağlık sorunları yaşanmasına sebep olabilir.