Share This:
Share This:

Saç Ekiminin Yapılması İçin İdeal Zaman

Saç ekimi operasyonunun yapılması için, kesin olarak önerilen zaman yoktur. Birçok estetik operasyon gibi, saç ekimi de güneşin daha az göründüğü, hava sıcaklıklarının ise ne fazla soğuk ne fazla sıcak olduğu bahar aylarında tercih edilir. Çünkü bahar ayları, saç ekimi sonrasında, kişiye daha kolay bir iyileşme dönemi sunar. Çalışan kişilerin iş yerinden izin alması bazı dönemlerde oldukça zordur. Yine öğrenimine devam edenlerin, derslerine göre bir ayarlama yapması gerekir. İş veya okul hayatı, saç ekimi operasyonunun Yaz veya Kış aylarında yapılmasını gerektiriyorsa, saç ekimi bu aylarda da uygulanabilir. Kısaca kişi, kendi hayatına göre saç ekimi için uygun zamanlama yapabilir.

Saç Ekimi Kimler İçin Uygundur?

Genetik sebeplerle saç dökülmesi yaşayan veya saç derisi hastalığı, yetersiz beslenme veya hamilelik nedeni ile saçlarında dökülme oluşan kişiler için, saç ekimi önerilir. Yine bazı insanlarda ön saç çizgisi normalden daha geridedir. Bu durum ise alın bölgesini daya iri gösterir. Yüzün ablak görünmesine neden olan bu durum, saç ekimi operasyonları ile rahatlıkla giderilebilir. Saç çizgisinin 1-1,5 cm öne alınması, daha genç bir görüntü ortaya çıkartacaktır.

Saç Ekimi İçin Yaş Şartı Var Mıdır?

Küçük yaşlarda saç derisinin mikrop kapması, saç kıran gibi hastalıklara neden olur ve saç derisinde bölgesel dökülmeler oluşur. Yine kazalara nedeni ile saç derisine atılan dikişlerin üzerinden, saç çıkmaz. Tüm bu sorunlar için küçük yaşlarda saç ekimi yapılabilir. Genetik saç dökülmesi ise genellikle ergenlik döneminden hemen sonra başlar. Yani saçlar yirmili yaşlarda başlayarak dökülür. Bu tür saç dökülmelerinde saç ekimi, genellikle 20-30 yaş aralığında yapılır. Yani saç ekimi operasyonu için yaş şartı bulunmaz. Gerekli durumlarda erken yaşlarda saç ekimi yapılabilir.

Saç ekimi sonrası saç dökülmesi; erken yaşlarda saç ekimi yaptırmak, yeni saç dökülmelerine engel olmaz. Ekilen saçların çevresi dökülebilir ve ekilen saçlar saç derisinde çirkin bir görüntü oluşturur. Bu sebeple saç dökülmesinin azaldığı, 30-35 yaş aralığında saç ekimi yaptırmak, yeni dökülmeleri önler. Tekrar saç ekimine ihtiyaç duyulmaz.