Share This:
Share This:

Saç Gürleşmesine Yardımcı Bitkiler

Erken yaşta dökülen saçların nedeni, genetik faktörlerdir. Aile geçmişinde kellik bulunan kişilerde, saç dökülmesi gibi sorunlar ergenlikten hemen sonra başlar. Saç gürleştirmek için genellikle; sarımsak, ısırgan, kekik gibi bitkiler ve çeşitli doğal yağlar kullanılır. Saçlarının daha gür çıkmasını isteyen kişiler, sarımsağı ezerek saç derisine sürer. Isırgan otu ise bir miktar su ile kaynatılarak, suyu saç derisine uygulanır. Fakat bu bitkiler, mevcut saç tellerinin daha sağlıklı kalmasında etkilidir. Yeni saç kökü çıkartmaz. Saçların daha sık görünmesi için, yeni saç köklerinin ekilmesi gerekir.

Saç Gürleştirmek İçin Saç Ekimi

Saç dökülmeleri, bazen alın bölgesinden bazen ise tepe bölgesinden başlar. Saç seyrelmesinde ise tüm deriden eşit oranda saç dökülür. Saç ektirmeden önce, saç dökülmesinin sebepleri araştırılmalıdır. Çünkü genetik saç dökülmesi tamamen engellenemese de saçların dökülme süreci uzatılabilir. Bu aşamada, saç derisine uygulanan saç mezoterapilerinin etkisi büyüktür. Saç sağlığında etkili vitaminler, dış ortamda karıştırılarak, saç derisinin içine uygulanır. Genetik saç dökülmesini, minimuma indiren bir uygulamadır.

Saç ekimi Operasyonları İle Saç Gürleştirme

Saç gürleştirmek için, en sık kullanılan uygulama, FUE tekniği ile saç ekimidir. Ekilecek saç kökü sayısına göre, değişen sürede tamamlanır. Fakat saçların gür ve canlı görünmesi garantidir. İlk olarak uzun ömürlü olması sebebi ile ensede yer alan saç kökleri, özel cihazlar ile alınır. Dış ortamda çok kısa bekletilen saç kökleri, seyrek olan bölgelere nakledilir. Geniş alanlara saç ekiminde, aşamalı ekim yapılarak saç köklerinin canlılığı korunur.

Saç Gürleştirmek İçin Yapılan Saç Ekiminde İz Kalır Mı?

FUT tekniği, iz bırakan bir saç ekimi tekniğidir. Fakat FUE tekniği ile saç ekiminden sonra, saç derisinde her hangi bir iz kalmaz. Operasyon sırasında saç ekmek için açılan kanallar, ilk bir hafta kırmızı lekeler şeklindedir. Bir haftanın sonunda bu kızarıklıklar, kabuklanarak dökülür. Altından yeni ve sağlıklı deri çıkar. Ekilen saçların, yapay görünmesi ise mümkün değildir. Kişinin kendi saç kökleri kullanıldığı için, deriye uyum oldukça kısa ve garantidir. Garantili saç ekimi olarak adlandırılır.