Share This:
Share This:

Saç için Faydalı Vitamin Ve Mineraller

Sağlıklı ve gür görünen saçlar, görsel olarak kişiyi tamamlayan aksesuardır. Sağlıklı saçlara sahip olmak isteyen kişilerin ise bu amaçla ilk yapması gereken, beslenmesine özen göstermek ve özellikle saç için faydalı vitamin ve minerallerden düzenli bir şekilde tüketmektir. Dengeli beslenme, kişinin saç dökülmesi başta olmak üzere birçok saç sorunu ile daha karşılaşmadan tedbir alabilmesini sağlamaktadır.

Saç İçin Faydalı Vitaminler

Saçlar için faydalı olan birçok vitamin bulunmaktadır. A vitamini başta olmak üzere B3, B6, B5, B12, Biotin, C ve E vitamini, kişinin sağlıklı saçlara sahip olabilmesi için, düzenli olarak tüketmesi gereken vitaminlerdendir.

Sağlıklı saçlara sahip olabilme adına, kişinin tüketmesi gereken vitaminlerin her birinin kendine göre özellikleri ve etkileri bulunmaktadır. Örneğin, C vitamini saçın sağlığını korumasına yardım eden bir antioksidan olarak bilinir. Birçok sebze ve özellikle meyve de bulunan bu vitaminin, düzenli tüketilmesi kişinin sağlıklı ve kaliteli saçlara sahip olabilmesine katkıda bulunmaktadır.

Saç uzamasına etkisi bulunan ve kişinin saçlarındaki beyazlaşmaya engel olan keratinin üretilmesine yardımcı olan Biotin vitamini de tam tahıllar, yumurta sarısı, karaciğer, pirinç ve süt gibi yiyeceklerde, yoğunlukla bulunmaktadır.

Saç Dökülmesine Karşı Etkili Olan Vitaminler

Genetik saç dökülmesi, toplumda en sık karşılaşılan sorundur. Tam olarak engellenemese de bazı tedbirler alınarak, genetik saç dökülmesi yavaşlatılabilir. Saç dökülmesine engel olan vitaminler B5, B6 ve B12 vitaminidir. Bu vitamin türleri de tahıllar, tahıl gevrekleri, bira mayası, organ etleri ve yumurta sarısı ve benzeri yiyecek türlerinde vardır. Kişinin sağlıklı saçlara sahip olabilmesinde, tek etken vitaminler değildir. Bunun yanında düzenli bir şekilde minerallerin de tüketilmesi, sağlıklı saçlara sahip olabilmek için büyük etkendir.

Saç İçin Faydalı Mineraller

Saçların sağlıklı bir şekilde uzaması, saç dökülmesinin önlenmesi ve insanın sağlıklı ve kaliteli saçlara sahip olabilmesinde büyük katkı sağlayan minerallerden bazıları ise kalsiyum, bakır, iyot, manganez, silis ve kromdur. Sağlıklı saçlar için tüketilmesi gereken ve saç için faydalı olan minerallerde, insanların günlük yaşamda düzenli bir şekilde tükettikleri birçok besinin içinde bulunmaktadır.