Share This:
Share This:

Saç Kesimi İçin Doğru Zaman Aralığı

Saç bakımı, oldukça titizlikle yapılmalıdır. Çünkü hassas olan saç telleri; dengesiz beslenme, az sıvı alma, yanlış seçilen saç bakım ürünleri ve saç şekillendiriciler sebebi ile sıkça kırılır ve zamanla dökülür. Uçlardaki saçlar cansızlaştığı ve çatallı bir görüntü ortaya çıkarttığı anda önlem almak önemlidir. Çünkü saç kırıkları, saçların olduğundan çok daha az miktarda görünmesine neden olur. Saç kestirme sıklığı, kişinin saç yapısı ile alakalıdır. Çünkü saç telleri ortalama her ay 1 cm uzar. Ama yüksek oranda biotin içeren besinlerden tüketmek, saçların her ay 1,5 cm uzamasını sağlar. Saçı sık uzayan kişilerin 1-2 ay ara ile saçını kestirmesi veya en azından uçlardaki kırıkları aldırması önerilir.

Saç Kırıkları Ne Zaman Artar

Günümüzde, hem erkekler hem kadınlar, fön, maşa ve saç düzleştirici gibi saç şekillendirme aletlerinden kullanır. Bu aletlerin saça uyguladığı ısı, saçların kırılmasında etkilidir. Jöle saç spreyi gibi kimyasal içeren maddelerde, saçların yıpranmasına neden olur. Tüm bu şekillendiricileri kullanan kişilerde, saç kırıkları artar. Saçların uç kısımları, daha ince ve cansız görünür. Saçların kırıklarını aldırmak için her seferinde saçları kısalttırmak şart değildir. Saçları tutamlar halinde kıvırarak, makasla saç kırıkları alınabilir. Yani her ay saçları kırıklarından temizlemek sağlıklı olacaktır.

Saç Ekimi Sonrasında Saç Kesimi

Saç ekimi operasyonu tamamlandıktan sonra, ekilen saç kökleri incelir ve 15-20 gün içinde dökülür. Kısa bir süre sonra, yeni ve sağlıklı saç kökleri deriden belirir. Bu çıkan saçların bazıları daha uzun, bazıları daha kısadır. Bu sebeple ekilen saçların aynı boya getirilmesi amacı ile saç kesimi yapılmalıdır. Saç ekimi operasyonundan 2-3 ay sonra, yeni çıkan saçların şekillendirilmesi mümkündür. Çünkü ekilen saçlar, kişinin kendi saç kökleridir. Bu sebeple deri ile uyum çok kısa sürer. Saç kesimi sırasında, saç köklerini çekmemek ve saçları fazla yıpratmamak gerekir.  Bir yılın sonunda ise ekilen saçlar mevcut saçlardan ayırt edilmez. Bir yıllık süreçte saç ektiren kişi istediği sıklıkta saç kesimi yaptırabilir. Her hangi bir sınırlama bulunmaz.