Share This:
Share This:

Saç Kesiminin Saça Olumlu/Olumsuz Etkileri

Saç bakımında, dikkat edilmesi gereken birçok ayrıntı vardır. Saçların daha canlı ve parlak olması için, kullanılan kozmetik ürünlerin saç yapısına uygun seçilmesi, piyasada isim yapmış güvenilir markalardan tercih edilmesi gerekir. Diğer önemli husus ise saç yıkama sıklığıdır. Saçları gereğinden sık veya seyrek yıkamak, saç derisinde çeşitli sorunlar yaratır. Saç kesimi ise belirli aralıklar ile yapılmalıdır. Çatallaşmış, yıpranmış saç uçlarını kestirmek, saçların daha sağlıklı görünmesini sağlar. Ayrıca kısa süre içinde dipten yeni ve sağlıklı saç çıkmasında etkilidir.

Saç bakımında etkisi kanıtlanmış doğal ürünler; saç sağlığı ve uzaması için, Hindistancevizi yağı ve badem yağı etkilidir. Her iki yağında, bir miktar saf su ile karıştırılarak saç diplerine sürülmesi tavsiye edilir.

Saç kesimi hangi aralıklarla yapılmalıdır; saç bakımını düzgün yapan kişilerin, saç kesimini 3-4 ay ara ile yaptırması mümkündür. Fakat saç bakımını ihmal eden ve saçları aşırı yıpranan kişilerde, saç kesimi daha sık yapılmalı, uçlardan yıpranan saçlar kesilerek çıkartılmalıdır.

Saç Kesiminin Saça Olumlu Etkileri

  • Günümüzde saç şekillendirici; fön, maşa, saç düzleştirici gibi aletlerin kullanımı artmıştır. Bu aletler belirli bir ısıda çalıştığı için saç tellerinin kurumasına ve yıpranmasına neden olur. Bu sebeple saçlar sık aralıklar ile kestirilip, tazelenmelidir.
  • Saçlar uzadıkça, uç kısımlarında çatallaşmalar başlar. Saç kırıkları artar. Saçların uçları incelerek, cansız bir görüntü oluşturur. Bu durum ise saçların olduğundan çok daha az görünmesini sağlayacaktır. Saç uçlarındaki kırıkları aldırmak, saçların daha sık görünmesinde etkilidir.
  • Psikolojisi düzgün insanın, saçları bakımlı ve parlak görünür. Saç kestirmek her şeyden önce kişinin psikolojisini etkiler. Saç modelinde yapılan değişim, farklı bir imaj yaratacak, kişiye kendini yenilemiş hissi verecektir.

Saç Kesiminin Saça Olumsuz Etkileri

  • Yıpranmış saçların kesiminde, saçların çok fazla kısaltılması gerekebilir. Özellikle saçını uzun kullanmayı seven kişiler için, saç kesimi endişe vericidir. Kısaltılan saçları tekrar uzatmak, uzun zaman alır.
  • Saç kesilirken, sıcak makas gibi uygulamalar, saç tellerine zarar vermektedir. Daha modern saç kesimi için tercih edilen bu uygulama, saç tellerinin yıpranmasına neden olur.