Share This:
Share This:

Saç Kökleri İşlevini Kaybeder mi?

Saç dökülmesi ile karşı karşıya kalan bireyler, dökülen saçları tekrar kazanmak amacı ile çeşitli maskelere veya ilaçlara yönelir. Oysa saç dökülmesinin sebebini araştırmak ve ilk olarak dökülmeyi durdurmak gerekir. Doktor tarafından yapılan çeşitli tahliller, saç dökülmesinin sebepleri hakkında bilgi verir. Uygulanan tedaviler ise dökülmeyi, normal seviyelere indirilir. Bu aşamadan sonra dökülen saç köklerinin geri kazanılması gerekir. Çünkü saç kökleri genetik sebepler ile dökülüyorsa saç kökleri tekrar canlanmayabilir. Fakat saç derisindeki bazı hastalıklar sebebi ile yaşanan dökülmelerde, saç kökleri geri canlandırılabilir. Bu tespit ise uzman bir doktor tarafından yapılacaktır. Dökülme yaşanan ve üzerinden iki yıl geçen saç kökleri, ancak saç ekimi operasyonları ile tekrar çıkartılabilir.

Genetik Saç Dökülmesi

Aile geçmişinde kellik bulunan kişilerin, 20’li yaşlardan hemen sonra saç dökülmesi yaşaması kaçınılmazdır. Genetik saç dökülmesinde alınacak tedbirler ile saç dökülmesini yavaşlatmak mümkündür. Bu tedbirler arasında saç mezoterapisi ve PRP destekli saç mezoterapisi en fazla sonuç alınan yöntemlerdir. Fakat dökülme tamamen durdurulamaz. Kelliği önleyen tek çare ise saç ekimi operasyonlarıdır.

Saç Derisindeki Hastalıklar Nedeni İle Görülen Saç Dökülmesi

Saç kıran, mantar, dermotit gibi deri hastalıkları nedeni ile de saç dökülmesi yaşanır. Bu gibi hastalıklar için gerekli tedaviler uygulandıktan sonra, çoğu zaman saç kökleri tekrar kazanılabilir. Fakat bu hastalıkların erken dönemde teşhis edilmesi ve hemen tedavilerine başlanması gerekir. Geç fark edilen vakalarda, saç kökleri de ölecek yani tekrar saç çıkmayacaktır.

Vitamin Eksikliğine Bağlı Saç Dökülmesi

Tüm organlar gibi saçların gür ve canlı olması için de çeşitli vitaminlere ihtiyaç vardır. Düzenli beslenmeyen kişilerde, vitamin eksikliğine bağlı saç sorunları ve saç dökülmesi sık yaşanır. B vitaminleri içeriği olan Biotin eksikliği de saçlarda dökülme, beyazlama gibi sorunlar ortaya çıkartmaktadır. Fındık, fıstık, ceviz, karaciğer, balık türleri, soya fasulyesi gibi besinlerden, bolca tüketerek saçların dökülmesini durdurmak mümkündür. Besin eksikliği sebebi ile yaşanan saç dökülmesinde, hemen önlem alınırsa saç kökleri tekrar canlandırılabilir. Yani dökülen bölgelerden tekrar saç çıkması mümkündür.