Share This:
Share This:

Saç Kökünün Alındığı Bölgede İz Kalır Mı?

Erken dönemde oluşan kellik, birçok insanın sıkıntısıdır. Kellik sorununun ise çok fazla nedeni bulunur. Bazen genetik nedenler ile bazen ise yanlış beslenme, saç derisindeki hastalıklar, yanlış saç bakım ürünleri, saç dökülmesine neden olur. Saç ekimi, gür ve sağlıklı saçlara tekrar kavuşma garantisi veren, oldukça kısa süre içinde tamamlanabilen bir uygulamadır. Hemen her şehirde uygulanabilen saç ekimi operasyonlarından önce, deneyimli bir klinik ile anlaşmak gerekir. Çünkü kolay gibi görünen saç ekimi işlemi, yanlış uygulandığında çıkan saçların yönü ve şekli, beklendiği gibi olmayacaktır.

Saç ekimi için avantaj sağlayan teknik; genellikle FUE tekniği tercih edilir. Çünkü FUT tekniği ile yapılan saç ekimi operasyonlarında, derin izler kalabilmektedir.

FUE Tekniği İle Saç Ekiminde İz Kalır Mı?

FUE tekniği ile saç ekilirken; aynı anda ense bölgesindeki sağlıklı saç kökleri tek tek çıkartılır ve kelleşen bölgelere nakledilir. Yani saç köklerinin çıkartılması sırasında, saç derisine herhangi bir kesim uygulanmaz. Saç ekilen bölgelerde ise açılan küçük delikler nedeni ile ufak yaraların oluşması kaçınılmazdır. Bu yaralar, ilk haftanın sonunda kabuk bağlayarak kendiliğinden yok olur. FUE tekniği ile saç ekiminde kalıcı iz bulunmaz. Diğer avantajı ise tek seansta 3000-4500 saç kökü nakletme olanağı sunmasıdır. Kolaylığı nedeni ile doktorların ve hastaların daha fazla tercih ettiği bir uygulamadır.

FUT Tekniği İle Saç Ekiminde İz Kalır Mı?

FUT tekniği ile saç ekilirken; birinci operasyonda, saç derisinden küçük şeritler çıkartılır. Ameliyat şartlarında yapılan bu işlem sırasında, şeritlerin bulunduğu bölge dikiş atılarak kapatılacaktır. Yani FUT tekniği ile saç ekiminden sonra kalıcı iz kalması mümkündür.  İkinci bir işlem ile saç derisindeki saçsız kısımlara, bu şeritlerin üzerinde yer alan saç kökleri nakledilir. Fakat yalnızca saç derisinden çıkartılan şeritlerin üzerindeki saç kökleri kullanıldığı için, tek seferde çok fazla saç kökü nakletme olanağı bulunmaz. Geniş alanlara saç ekiminde, bazen ikinci bir operasyon gerekebilir. Bu durum ise hem zaman kaybı yaratır, hem saç ekiminin maliyetlerini yukarı çeker.