Share This:
Share This:

Saç Kuvvetlendiren Maske Tarifleri

Havuç Yağı Maskesi

Havuç özünden elde edilen havuç yağı içerdiği A, B1, B16 vitaminleri ile saçlarınızın daha hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlar. Maskeyi hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler; 10 damla havuç yağı, 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı ve 1 yemek kaşığı yoğurt. Karışıma kattığınız yoğurt zengin protein ve kalsiyum içeriğiyle saçlarınıza nem ve parlaklık sağlarken hindistan cevizi yağı da saç diplerinizi nemlendirerek saçınızın daha hızlı uzamasını sağlar. Malzemeleri bir araya getirip iyice karıştırdıktan sonra saçınızı streç film ile sararak 45 dakika bekleyin ve saçınızı ılık suyla yıkayın. İşlemi haftada bir tekrar etmeniz yeterli olacaktır.

Acı Biber Maskesi

Acı biber saç derinizdeki kan dolaşımını hızlandırarak saçlarınızın daha hızlı uzamasına yardımcı olurken karışıma ekleyeceğiniz zeytinyağı, tatlı badem yağı ya da hindistan cevizi yağı da saçlarınızı besler ve nem kazandırır. Maskeyi hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler 1 yemek kaşığı kırmızı toz biber ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı. Malzemeleri karıştırdıktan sonra saç diplerinize masaj yaparak uygulayın ve 5 dakika sonra saçlarınızı soğuk suyla yıkayın. İşlemi haftada bir uygulayabilirsiniz. Not: Saç derinizde mantar, egzama gibi deri hastalıkları varsa maskeyi uygulamayınız.

Sarımsak Yağı Maskesi

Sarımsak yağının kötü kokusu dezavantaj olmakla birlikte saç bakımı için oldukça faydalı bir maddedir. Üstelik maskeye katacağınız diğer doğal yağlar ve soğan suyu sayesinde saçınızın tüm nem ve yağ ihtiyacını karşılamış olursunuz, saç köklerinizi güçlendirir, saçınıza parlaklık kazandırırken daha hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlar. Maskeyi hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler; 2 yemek kaşığı sarımsak yağı, sarımsak yağı aktarlarda temin edilebilmek ile birlikte eğer elinizde yoksa 6-7 diş sarımsağı ezerek ekleyebilirsiniz, 1 adet orta boy soğan, 1 yemek kaşığı tatlı badem yağı, 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı. Elinizde yoksa diğer yağları katmayabilir ya da zeytinyağı kullanabilirsiniz. Maskeyi hazırlamak için yağları karıştırıp benmari usulü ısıtın, sarımsağı ezerek kullandıysanız soğanla birlikte ısıttığınız yağa ekleyerek 10 dakika pişirin. Ilımasını bekledikten sonra saç diplerinize masaj yaparak tüm saçınıza uygulayın. 45 dakika beklettikten sonra saçınızı koku kalmaması sıcak suyla ve bol şampuanla yıkayın. Şampuanı kuru saçlar için olanında tercih ederseniz yağını kaybetmesine engel olursunuz. Karışımı kaşlarınıza uygulayabilirsiniz.