Share This:
Share This:

Saç Maskelerinin Saç Sağlığına Etkisi

Saçlar, kirli hava, besin yetersizliği, genetik sebepler ve yanlış seçilen saç bakım ürünleri nedeni ile çeşitli sorunlar yaratır. Saçların cansız ve mat görünmesi zamanla saç dökülmelerini hızlandırır. Bu sebeple erken önlem almak saç kayıplarının yaşanmasını önler. Saç maskeleri ise saçların güç kazanmasını sağlayan bir uygulamadır. Hazır satılan saç maskelerinin yanında evde hazırlanan maskelerde mevcuttur. Kimyasal ürün barındırmayan ev maskelerinin daha sağlıklı olduğu bilinmektedir. Hazır satılan saç maskelerinden kullananların, kaliteli markalardan edinmesi önerilir. Çünkü ucuz satılan maskelerin, içeriği bilinmez. Saç dökülme hızını artırabilir.

Evde Hazırlanan Saç Maskelerinde Neler Kullanılır?

Yumurta; cilt ve saç maskelerinde, en sık kullanılan besindir. İçeriğindeki protein ile saç köklerinin beslenmesini sağlar. Dökülme gerçekleşmeden yumurta ile hazırlanan saç maskelerini kullanmak, saçların güçlenmesi sağlar.

Bal; hakiki balın, tüm cilt ve saç tiplerine faydalı olduğu bilinmektedir. Saçların yumuşacık olmasını ve saç köklerinin beslenmesini sağlar.

Zeytinyağı; hem cilt sorunlarında hem saç sorunlarında etkili olan bir besindir. Saç nemini dengeler, saç derisinde kabuklanma benzeri hasarın, yok olmasını sağlar.

Badem yağı; saçların uzamasındaki etkisi bilinmektedir. Geçmişten beri tüm saç sorunlarında kullanılan doğal üründür. Saçlar gibi, kaş ve kirpiklerin sıklaşması ve uzamasında da etkilidir.

Sirke; Saçların parlak olmasını sağlar. Ayrıca bakterileri yok etme özelliği mevcuttur. Saç mantarı, saç kıran gibi deri hastalıklarını önler.

Saç Maskeleri Hangi Saç Sorunlarında Etkilidir?

Saçlar genetik nedenler ve hormon dengesizliği nedeni ile 20 yaşından itibaren zayıflar ve dökülür. Düzenli hazırlanan saç maskeleri ise saç beyazlaması dâhil tüm saç sorunlarını önlemek için etkilidir. Fakat dökülen saçların yeniden çıkmasını sağlamaz. Dökülen saçların tekrar çıkması için, en etkili ve garantili yöntem saç ekimi operasyonlarıdır. Saçlar, tamamen tıraş edilip, en sağlıklı saç kökleri seçildiği için, saç ekiminden sonra ekilen saç köklerinin hemen dökülmesi mümkün değildir. Hatta kişinin mevcut saçlarından daha uzun ömürlü yeni saçlar çıkar. Son birkaç yılda en sık yapılan estetik müdahale olduğu için, garantili saç çıkartma yöntemi olarak bilinmektedir.