Share This:
Share This:

Saç Mezoterapisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Saç mezoterapisi saçlı deriye saç hücrelerini besleyecek vitamin, mineral ve benzeri maddelerin enjeksiyon yöntemiyle uygulanmasıdır. Doğrudan saç derisine enjekte edildiği için başarı ürünü dışarıdan uygulanan ürünlere göre oldukça yüksektir. Bunun yanında bölgesel uygulanması nedeniyle finasterid içerikli ilaçlarda olduğu gibi yan etkiler görülmemesi önemli bir avantajdır.
Mezoterapi ile saç derisindeki kan irritasyon yöntemiyle yenilir ve bu durum saç hücrelerinin daha iyi beslenmesine olanak sağlar. İşlemin doktorun önerdiği sıklıkla tekrar edilmesi kalıcı sonuçlar sağlar. Saç mezoterapisinin çalışma mantığı saç hücrelerine ihtiyacı olan besinleri verirken damarlardaki kanı ve kan tutma beceresini artırmaktır.
Saç mezoterapisinin uygulanma sıklığı kişiden kişiye göre değişir. Eğer halihazırda bir saç dökülmesi probleminiz varsa ilk olarak bu sorunu durdurmak için hücum terapisi adı verilen sık aralıklı saç mezoterapisi uygulanmalıdır. Bu durumda uygulanma sıklığı genellikle 1 haftadır. Ardından sağlıklı saç derisine mevsim geçişlerine denk gelecek şekilde 3 ila 4 ayda bir tekrar saç mezoterapisi uygulanır. Böylece saçlarınız hava değişimlerine karşı daha dirençli hale gelir.
Mezoterapi saç dökülmesi problemi kellik oranına varmamış kişilerde tercih edilir. Toplamda 4 ila 10 seans uygulanır. İlk sonuçlar 3. Seanstan sonra alınmaya başlanır.

Saç Mezoterapisini Kimler Tercih Etmelidir?

Saç mezoterapisinin temel hedef kitlesi saç dökülmesi problemi olan kişilerdir.Ancak saçları etkili bir şekilde beslemesi ve hiçbir yan etkisinin bulunmaması nedeniyle saçları ısıl ya da kozmetik işlemler nedeniyle hasar görmüş, kuru, yıpranmış saçlara sahip olanlar ve saçlarının yavaş uzamasından şikayetçi olanlar tarafından da tercih edilebilir. Bununla birlikte saç mezoterapisi yaptıramayacak kişiler de vardır. Bunlar; hamileler ya da hamilelik şüphesi olanlar, şeker hastaları, kanser hastaları, tıbbi geçmişinde felç bulunan hastalara, kanser hastalarına ve kan pıhtılaşması sorunu olan kişilere uygulanmaz.
Saç mezoterapisi saç dökülmesini durdururken saç köklerinin kalınlaşmasını, uykuda olan saç köklerinin canlanmasını ve saçların daha sık ve hacimli olmasını sağlar. Ayrıca saç beyazlaması problemi de geciktirilmiş olur.
Saç mezoterapisi yaptırmayı düşünüyorsanız mutlaka bir uzman onayı almanız gerektiğini unutmayınız.