Share This:
Share This:

Saç Mezoterapisi Nedir, Kimlere Yapılabilir?

Ergenlik döneminden başlayarak, saç sorunları her insanda görülür. Bazı dönemlerde ise artar. Erkeklerde ergenlikten hemen sonra; genetik saç dökülmesi, saç beyazlaması veya saçların cansız ve mat görünmesi mümkündür. Kadınlarda ise özellikle hamilelik döneminde saç dökülmesi veya saçların kuruyup kırılması, sık görülen saç sorunları arasında yer alır. Saç sorunlarının en büyük nedeni, saç köklerinin deride yeterince beslenememesidir. Saç mezoterapisi ise saçlara ihtiyacı olan tüm besinleri kazandıran, orta deri tedavisidir. Yalnızca deneyimli klinikler tarafından uygulanır.

Saç Mezoterapisi; saçın ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve amino grup asitlerin saç derisindeki kanallara enjekte edilmesi işlemidir. Dışarıdan yapılan tüm saç bakım uygulamalarından, çok daha etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Saç Mezoterapisi Hangi Saç Sorunlarında Etkilidir?

– Saç mezoterapisi, stres kaynaklı, mevsimsel veya gebelik nedeni ile görülen saç dökülmelerinde etkilidir.

Genetik saç dökülmesini yavaşlatma özelliği vardır.

– Kimyasal içeren saç bakım ürünlerinin kullanımı neticesinde görülen saç kırılmaları, saç dökülmeleri, saçların cansız ve mat görünmesi gibi saç sorunlarını, önlemekte etkili olan bir uygulamadır.

– Saç ekimi operasyonları ile birlikte kullanılan ve saç ekiminde, saçların çok daha sık ve sağlıklı çıkmasını sağlayan bir uygulamadır.

Saç Mezoterapisi Nasıl Uygulanır?

Saç mezoterapisi uygulaması, birkaç seansta tamamlanır. Yeni başlayanlarda ilk 10 hafta, haftada bir seans devam eder. Diğer seanslar ise ayda bir defa olarak yaptırılabilir. Her seans yaklaşık 20 dakika içinde tamamlanır. Saç mezoterapisinin amacı, saç dökülmesini engellemek ve mevcut saçların dayanıklılığını artırmaktır. Kısa süre içinde, beklenen etkiyi gösteren oldukça başarılı bir uygulamadır.

Saç mezoterapisinin uygulanma süresi; saç sorunları yaşayan kişinin: şikâyetleri, yaşı saç yapısı gibi faktörler göz önüne alınarak, saç mezoterapisinin kaç seans devam edeceğine doktorlar karar verir.

Saç mezoterapisinin içeriği; günümüzde birçok klinikte uygulanan bir saçlı deri tedavisidir. İçeriği her kliniğe göre farklılık gösterir. Fakat çeşitli vitaminler, kan dolaşımını artırıcı ilaçlar, minoxidil, mineraller ve bazı elementler yer alır. Direk saç derisinin içine nakledildiği için, etkilerini kısa süre içinde görmek mümkündür.