Share This:
Share This:

Saç Nakli Nedir, Kimlere Yapılabilir?

Saçları erken yaşlarda dökülmeye başlayan şahıs, ilk olarak dökülme sebeplerini araştırmalıdır. Çünkü hızla saç dökülmesi, önlem alınmazsa kısa süre içinde komple kellik oluşturabilir. Saç ekimi operasyonları ise dökülme hızı normale döndürüldükten sonra düşünülmelidir. Aksi durumlarda, ekilen saçların çevresi döküldüğü için, tekrar saç ekimine gerek duyulur.

Saç ekiminde nelere dikkat edilir; her insanın saç yapısı farklıdır. Özellikle tepe bölgesindeki saçların konumlandırması, her bireyde farklılık gösterir. Saç ekimi operasyonlarından önce, kapsamlı bir muayene yapan cerrah, saç ekimini kişiye özel planlayacaktır. Ön saç çizgisi, saç ayrım yönü en önemlisi de nakledilecek saçların yönü, çok iyi ayarlanmalıdır.

Saç Nakli Kimlere Yapılır?

Genç yaşlarda kellik sorunu ile karşılaşan kişiler için, saç ekimi uygundur. Genetik sebepler ile saç dökülmesi yaşayan, saç derisinde saç dökülmesine yol açan hastalığı bulunan kişiler, saç ekimi operasyonları sayesinde, sağlıklı saçlara kavuşabilmektedir. Yine alın bölgesi geniş olan veya saç çizgisi normalden çok geride olan kişilere, saç ekimi operasyonları önerilir. Günümüzde yapılan başarılı operasyonlar, iyileşme sürecini de oldukça kısaltmıştır.

Saç Ekimi İçin Klinik Seçerken

Sık yapılan operasyonlar olmasına rağmen, saç ekimi yapacak kliniklerin farklı uygulamaları mevcuttur. Bu sebeple saç ekimi için klinik belirlerken;

  • İlk olarak deneyim araştırılmalıdır. Çünkü sık ihtiyaç duyulan bir operasyon olduğu için acemi klinikler tarafından da saç ekimi yapılabilmektedir.
  • Saç ekiminin başarısını destekleyen, ekilen saç kökü adedini artıran değişik saç ekimi teknikleri vardır. Klinik araştırırken, hangi klinikte hangi uygulamaların yapıldığına bakmak gerekir.
  • Saç ekimi yaptıran kişilerin görüşlerine ve son görüntüsüne dikkat etmek saç ekimi yapan kliniklerin başarısı hakkında fikir verecektir.

Saç Ekimi Süresi

Saç ekiminin süresi operasyonda hangi tekniğin kullanıldığına ve kaç greft nakledildiğine bağlı olarak değişir. Geniş alanlara saç ekiminde, mega seans saç ekimi kullanılır ve çok fazla saç kökü transfer edildiği için, operasyon 8-10 saat sürecektir. Bölgesel saç ekiminde ise genellikle 3500-4500 saç kökü nakletmek yeterli olur. Bu tür operasyonlarda saç ekimi süresi 2-4 saat içinde tamamlanır.