Share This:
Share This:

Saç Nasıl Yıkanmalıdır?

Sağlıklı ve ışıl ışıl parıldayan saçlara kavuşmak için kadın erkek pek çok saç bakım yöntemine başvuruyor. Ancak saç bakımı doğru yapılmadığı takdirde saçın sağlığını ve ışıltısını kaybetmesine neden oluyor. Yapılan yaygın hatalar yanlış kozmetik ürün seçimi, saça kimyasal ya da ısıl işlem uygulama, saçı yanlış tarama gibi hatalar olmakla birlikte bu yazımızda en yaygın hata olan yanlış saç yıkamadan bahsedeceğiz.

Saçlarınızı Ger Gün Yıkamayın

Yapılan en yaygın hata saçları her gün yıkamaktır. Kimi saçları yağlı olduğu için kimi de kolay şekil almadığı için saçlarını her gün yıkar. Ancak bu saçlarınızın doğal yağlarını kaybetmesine ve nem dengesinin bozulmasına yol açar. Sonuçta saçlarınız ışıltısını kaybeder ve kökten uca güçsüzleşir. En doğrusu saçı 3 günde bir yıkmamaktır. Eğer saçlarınız çok yağlı ise ve bir günden fazla kullanamıyorsanız kuru şampuan kullanabilirsiniz. Böylece hem saçlarınızı çok sık yıkayarak yıpratmamış olursunuz hem de saçlarınız daha hacimli görünür.
Saçlarınız kuru ise ve şekillendirmek için yıkıyorsanız saçlarınızı şekillendirmeden önce sıvı saç kremiyle ya da doğrudan suyla hafifçe nemlendirmeyi deneyin.

Sıcak Sudan Uzak Durun

İkinci yaygın hata ise saçları iyice arınsın diye sıcak suyla yıkmaktır. Oysa bu saçlarınızın yağ ve nem dengesini bozarak saçlarınızı yıpratır. Doğrusu saçları mümkünse soğuk suyla yıkamaktır. Soğuk su saçlarınızı yıpratmaz iken saç derinizdeki kan dolaşımını da hızlandırarak saç dökülmesi, deri problemleri, kuruluk gibi problemlerin önüne geçer. Aynı zamanda saçlarınız daha hızlı ve sağlıklı uzar.

Doğru Şampuan Seçiminin Önemi

Saçlarınızı gün aşırı ve soğuk suyla yıkamak kadar önemli bir diğer husus ise doğru şampuan seçimidir. Saç tipinize uygun olmayan şampuanlar saçlarınızın kurumasına yol açabilirken, çok çabuk yağlanmasına neden olarak sizi her gün saçlarınızı yıkamak zorunda da bırakabilir. Bunun da sonucu yine sağlıksız ve güçsüz saçlardır.
Doğru şampuan seçmek için öncelikle saç tipinizi belirlemeniz gerekir. Bunun için bir uzman yardımı alabilir ya da internette yapacağınız küçük bir araştırma sonucu saç tipinin nasıl anlaşılacağını öğrenebilirsiniz.