Share This:
Share This:

Saç PRP’si Neden Avantajlı?

Saç sorunları, oldukça sık yaşanır. Hem kadınların hem erkeklerin saçları, zamanla cansız, mat görünür, beyazlar artar ve dökülür. Tüm bu sorunlar, ilk ortaya çıktığı anda tedbir almak önemlidir. Fakat birçok insan, saç sorunlarını geçici olarak niteler, sonuç ise kelliktir. Günümüzde oldukça sık uygulanan PRP saç mezoterapisi ise saç sorunlarına en kalıcı çözüm getiren uygulamadır. Çünkü içeriğinde kişinin kendi kök hücreleri kullanılan ortaderi tedavisidir. Saç tellerini besleyerek, saç derisini güçlendirmeyi hedefler. Sonuç ise hem doktor hem saç sorunları yaşayan kişi için oldukça memnuniyet vericidir.

PRP saç mezoterapisinin içeriği; uygulamada kişinin kök hücreleri kullanılır. İlk olarak, kişinin kanı uygun bir ortamda alınır. Ardından alınan kan ayrıştırılarak, içindeki kök hücreler seçilir. Bu kök hücreler ise sınırlı uyuşturma verilerek uyuşturulan saç derisinin içindeki kanallara nakledilir. İşlem acısızdır. Fakat sonuçlar oldukça başarılıdır. Bir anlamda genetik hastalıkların tedavisinde yoğun kullanılan kök hücre tedavisi olarak nitelenebilir.

PRP saç tedavisinin başarısı; saç sorunlarının büyük çoğunluğu saç köklerinin saç derisinde yeterince beslenememesinden kaynaklanır. Yani, saç derisinde yer alan hücreler zamanla ölür. PRP saç mezoterapisi ise saç derisini besleyerek deri içindeki hücrelerin ömrünü uzatan bir uygulamadır. Bu sebeple saç ekimi operasyonları ile birlikte PRP tedavisi uygulanır.

Saç ekimi ile uygulanan PRP tedavisi; saç ekimi operasyonlarında, ekilen saç köklerinin tamamı saç derisine tutunmaz. Ekilen saç köklerinin bir kısmı yok olur. PRP saç mezoterapisi ile birlikte uygulanan saç ekiminde ise ekilen saç köklerinin tamamı saç derisinde gelişerek uzar. Yani saç ekimi işleminin başarısını kat kat artıran bir uygulamadır.

Saç PRP’si saç ekimi ile nasıl uygulanır; saç ekimi operasyonu yapılmadan 7-10 gün önce ilk seans saç PRP’si, saç derisinin içine nakledilir. Burada amaç, saç derisinin güçlendirilmesi ve saç ekimine hazırlanmasıdır. Bir sonraki seans ise saç ekimi operasyonundan 10-20 gün sonra, yani saç derisinin iyileşmesinden hemen sonradır. Daha sonraki seans aralıkları ise doktorların uygulamasına göre değişiklik gösterir. Kişinin tercihine göre hayat boyu kullanılabilen bir uygulamadır.