Share This:
Share This:

Saç Sağlığında Doğru Taramanın Önemi

Sağlıklı saçların sırrı, doğru beslenme ve doğru saç bakımından geçer. Saç köklerinin beslenmesini sağlayan, bazı vitaminler vardır. Biotin içeren bu vitaminler, saç derisini güçlendirerek, saç köklerinin besin ihtiyacını karşılar. Yani beslenme, saç uzamasında ve saçların gür görünmesinde etkilidir. Yine saç tarama şekli ve saç modeli, saç sağlığını olumlu ya da olumsuz etkiler. Çünkü saç diplerinin hava alması için, her gün saçların taranması gerekir. Aşırı çekerek çapılan saç modelleri ise saç kopmasına neden olarak, saç kayıpları yaşanmasını sağlar.

Doğru Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

  • Saç bakım ürünleri, saç anatomisine göre seçilmelidir. Yağlı saçlar için ayrı, kuru saçlar için ayrı saç bakım ürünleri mevcuttur. Saçın özelliğine göre seçilen saç bakım ürünleri, saçların nem dengesini koruyarak daha sağlıklı olmasını sağlar.
  • Doğru tarakların kullanılması gerekir. Sert yapıdaki taraklar, saç derisini yırtar ve saç derisinde yaralar oluşturur. Yine saçları çekme neticesinde saç tellerini kopartır.
  • Seçilen tarakların, fırça formunda olması gerekir. Fırça şeklindeki taraklar, saç derisine masaj yaparak, deriyi uyarır.
  • Her gün atkuyruğu veya topuz gibi gerdiren modeller yapmak, saç tellerinde kopmalara neden olur. Kopan bölgelerden ise kolayca saç çıkmaz.
  • Saçların sık sık serbest bırakılması önemlidir. Böylece saç dipleri hava alarak, saç dökülmesini önler.

Yanlış Saç Tarama Neticesinde Dökülen Saçlar

Gerdirme veya sürekli saç toplama neticesinde dökülen saçlar için, saç ekimi operasyonları kullanılır.

Saç sıklaştırma operasyonları; yanlış saç tarama neticesinde kopan saç telleri, saçların seyrek ve cansız görünmesine neden olur. FUE tekniği kullanılarak yapılan saç sıklaştırma, ensedeki sağlıklı köklerin, saç derisine eşit oranda nakledilmesidir. Operasyon kısa sürer. İyileşme ise 10 günün sonunda gerçekleşir.

Saç çizgisi öne alma operasyonları; saçların aşırı gerilmesi neticesinde, alın bölgesindeki saçların dökülmesi mümkündür. Alın bölgesi daha geniş, yüz daha ablak görünür. Bu durumda saç çizgisi öne alma operasyonu kullanılır. Alın bölgesinden dökülen saçlar, tekrar çıkar. Yüz daha genç ve minyon bir görüntüye kavuşur. Kısa iyileşme dönemi sunan, bir operasyondur.