Share This:
Share This:

Saç Tipine Göre Saç Bakımı

Saç bakımı yaparken, kişi öncelikle saç tipini belirlemelidir. Çünkü bazı saçlar kuru, bazı saçlar aşırı yağlıdır. Bilinçsizce kullanılan yanlış saç bakım ürünleri ise saça yarardan çok zarar verir. Kuru saçta; kepeklenme, saç tellerinde kırıklar, saç derisinde döküntüler yaşanır. Yağlı saçta ise yine kepek, kaşımaya bağlı saç derisi hastalıkları sıkça gözlemlenir. Yalnızca yetkili eczanelerde yapılan saç analizi ise kişinin; saç yapısı, saç derisinin sağlığı, saç tellerinin beslenmesi hakkında bilgi veren bir uygulamadır. Belli aralıklar ile saç analizi yaptırmak, saçlar dökülmeden erken dönemde tedbir almak için gereklidir.

Yağlı Saçlar İçin Saç Bakımı

Yağlı saçlar için piyasada satılan özel şampuanlar vardır bunlardan kullanmak gerekir. Saç kremini ise saçların uç kısmına uygulamak önemlidir. Yağlı saç yapısı olanların dikkat etmesi gereken ayrıntılar şu şekilde sırlanabilir;

– Saçlar sık yağlandığı için çok sık veya çok seyrek yıkanmamalıdır. En ideali hafta üç defa saç yıkamaktır. Saçı sık yıkamak, daha çabuk yağ salgılamasına, seyrek yıkamak ise saç diplerinde kepek oluşuna neden olur.

– Yağlı saçlarda kaşıntı sık gözlemlenir. Kaşıma esnasında tırnak aralarında bulunan bakteriler saç derisinin mikrop kapmasına, mantar gibi hastalıklar oluşmasına neden olur. Bu sebeple saç derisine el değdirilmemesi gerekir.

– Yağlı saçı olan kişilerin; aşırı yağlı, baharatlı yiyeceklerden uzak durması gerekir. Bu besinler saçın daha çabuk yağlanmasına neden olur.

Kuru Saçlar İçin Saç Bakımı

Kuru saç, dikkat edilmezse çok çabuk çatallanır, kırılır ve dökülür. Çünkü yoğun kullanılan saç şekillendiriciler, saç tellerinde daha fazla kurumaya neden olur. Kuru saç yapısı olanların dikkat etmesi gereken ayrıntılar şu şekildedir;

– Kuru saçlar için özel üretilen saç bakım ürünlerinden kullanmak gerekir.

– Saçı çok sık yıkamak, saç derisinde döküntülere neden olur. Hatta kepek oluşumu hızlanır.

– Kuru saçı olanların, düzenli olarak su içmesi oldukça önemlidir. Hem saç derisinin hem saç tellerinin nemini sağlayan su, saç sorunlarını büyük ölçüde hafifletir.

Kuru saçı olan kişilerin, haftada bir defa çeşitli yağlar kullanarak, saç maskesi hazırlaması önerilir.