Share This:
Share This:

Saçkıran Nedir? Neden Kaynaklanır?

Halk dilinde saçkıran olarak bilinen saçkıran, tıp dilinde “alopesi areata” olarak geçmektedir. Saçkıran saç ve sakal köklerini etkileyen ve yuvarlak şekillerde yer yer dökülmelere ve kıl kayıplarına yol açan bir rahatsızlıktır. Farklı farklı saçkıran çeşitleri bulunmaktadır. Saçkıran pek rastlanmasa da nadiren saçların ya da sakalların tamamının dökülmesine de yol açabilmektedir.

Saçkıran bir çeşit bağışıklık sistemi rahatsızlığıdır. Bağışıklık sistemi normalde vücudu dışarıdan gelecek bakteri ve parazitlere karşı korumakla görevlidir. Ancak bazı kişilerde bağışıklık sistemi bozukluğundan kaynaklı olarak çeşitli rahatsızlıklar meydana gelmektedir. Zira o kişilerin bağışıklık sistemi vücudu dışarıdan gelecek tehditlere karşı korumak yerine vücudun kendisine saldırmaktadır. Bu saldırılardan kaynaklı olarak meydana gelen rahatsızlıklara otoimmün hastalıklar denir. Saçkıran otoimmün bir hastalıktır.

Saçkıran kadınlarda da erkeklerde de görülebilen bir rahatsızlıktır. Belirli bir yaş aralığı da bulunmamaktadır. Çocuklarda da sık sık yaşanabildiğine şahit oluruz. Hatta saçkıran şikayetiyle doktora giden çoğu hasta henüz 10’lu yaşlarını geçmemiştir. Hastalık halk arasında saç hastalığı olarak bilinmektedir. Ancak bu yanlış bir kanıdır. Saçkıran saç dökülmesine yol açtığı gibi sakalları da dökebilir. Hatta kaş ve kirpiklerde  dahi dökülmeler meydana gelebilir. Herkes saçkıran geçirebilir. Ailesinde saçkıran görülen bireylerin saçkıran olma ihtimali daha yüksektir. Saçkıran kesinlikle kalıtsal bir hastalık değildir.

SAÇKIRAN NEDEN KAYNAKLANIR?

Saçkıran bir bağışıklık sistemi rahatsızlığıdır. Ancak tıp dünyası hala vücudun neden saçkırana yol açacak şekilde hareket ettiğini çözebilmiş değil. Saçkıran hakkındaki araştırmalar sürmekte ve saçkıranla ilgili gün geçtikçe yeni bilgiler elde edilmekte. İşte saçkırana neden olan bazı nedenler:

Genetik özellikler: Saçkıranın kalıtsal bir rahatsızlık olduğu düşünülmektedir. Ailesinde saçkıran geçiren insanlar olan insanların saçkıran olma riski daha yüksektir. Bu tip saçkıran olma riski daha yüksek olan insanlar saçkıran rahatsızlığını tetikleyen etmenleri de çevresinde bulundurduğunda yüksek ihtimalle saçkıran olmaktadırlar. Stres ve virüsler saçkıran hastalığını tetikleyen etmenlerdir.

Bağışıklık Sistemi: Bağışıklık sistemi vücudumuzu dışarıdan gelecek zararlı bakterilere ve parazitlere karşı korumakla görevli olan sistemdir. Bazı kişilerin bağışıklık sisteminde rahatsızlık yaşanmaktadır. Saçkıran da bağışıklık sisteminde rahatsızlık bulunan insanlarda görülmektedir. Saçkıran görülen kişinin bağışıklık sistemi kendine saldırıyor demektir.

Stres: Depresyon, üzüntü ve stres bağışıklık sistemini zayıflatır. Bu da saçkıranı tetiklemektedir. Dolayısıyla stres ve sıkıntı da saçkırana yol açar.