Share This:
Share This:

Saçlar neden yağlanır?

Saç derisi doğası gereği yağ dokusu barındırmaktadır. Saçların beslenmesi ve tutunması için yağa ihtiyaç doğal döngüde gerekmektedir. Sebum ismi ile anılan bu yağ kafa derisinde ne kadar üretilirse saçlar o denli yağlı olmaktadır.  Saçları aşırı yağlı olan insanlarda günlük saçlarını yağ arındırma özelliği olan tipte şampuanla yıkayarak yanlış adımlar atmaktadırlar. Bu uygulama yapıldıkça saçlarda yağ oranı artmakta ve bu sıkıntı çözülememektedir.

Aşırı yağlı saç yapısı olan kişilerin tercih ettikleri yağ arındırıcı şampuanlar tekrar yağ üretimi için girişimde bulunmaya neden olurlar. Çünkü saç derisi kurutucu özellikte olan bu kozmetik ürünlerin kullanımı ile ortaya yeni bir savunma mekanizması çıkar. Gereğinden fazla kurumaya neden olacağı için sebum üretimi artar ve yağ üretimi hızlanır.

Saçlar neden yağlanır ve nasıl çözümlenir?

Yapılan yanlışlıklar saçların yağından arınmasına neden olmadan yağlanmayı tetikler. Sık ve her gün saçları yıkamak saçların yağlardan arınmasına neden olmayacaktır. Bu tip şikâyeti olanlar saç yağı kokusu ve saç kaşıntısı nedeni ile sürekli olarak saçlarını yıkamak isterler. Oysaki yıkama arasına bir iki günlük ara bırakmak ve saçların o yağ ile kaynaşmasını sağlamak gerekir. Güçlü yağ çözücü özellikte olan şampuanlar çözüm getiremeyecek ve tekrar yağ üretimi için uyaran gönderecektir. Bunun içi başka önlemler almak daha doğru olacaktır.

Saçların yağlanmasına yönelik çözüm önerileri;

  • Yıkama aralarına zaman bırakmak
  • Jöle, köpük ve briyantin gibi ürünleri kullanmamak
  • Kullanılan şampuanlarda silikon içeriğinin olmamasına dikkat etmek
  • Tuz da saçlarda yağ oranını artıracak bir elementtir. Bu bakımdan tuz içeren şampuanlar kullanılmamalıdır. İçeriğine bakıp; NACL ve türevinde bir maddenin olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Şampuan sayısı ve miktarı da az tutulmalıdır.