Share This:
Share This:

Saçlarımız neden dökülür?

Saçlarımızın dökülme nedenleri nelerdir?
Saçlarımız bizim en belirgin estetik silahımızdır. Olmaması, kötü duruşu, cansızlığı, rengi ve kesimi ile iyi yada kötü hava katabilir. Burada en önemli olumsuz durum saçların düzenli olarak kaybıdır. Saçlarımızın kaybı için pek çok neden sayılabilir. Burada asıl olan dönemlik mi yoksa dönüşümsüz olan saç kayıpları mı bunu analiz etmek gerek. Psikolojik faktörler, kullanılan ilaçlar ve mevsim geçişleri dönemlik dökülmelere sebep verebilir. Ama ileri vadede saç kayıplarına neden olabilecek sinyaller başlamışsa önlem almak kaçınılmazdır.

Saçlarımız neden dökülür?

En çok yaşanabilecek saç dökülme nedenleri şöyle sıralanabilir:

  •  Erkek tipi saç dökülmeleri; daha çok erkeklerin yaşadığı, genetik faktörlerin işin içinde olduğu dönüşümsüz saç kayıplarını ifade eder. Burada erkek yada kadın karşılaşmışsa önce tedavi yolları düşünülür ve isteğe bağlı saç ekimleri yapılabilir.
  • Anemi sebebi ile saç dökülmeleri; daha çok demir eksikliği anemisinde yaşanabilir. Vücutta eksikliği tespit edilmiş B12, FOLİK ASİT gibi vitaminlerle takviye yapılıp saç dökülmelerinin önüne geçilebilir.
  •  Saçkıran sebebi ile daha çok para görseli gibi saç kayıpları ile karakterizedir. Sebebine inmek ve bölgesel saç kaybını çözümlemek gerekir.
  • Tiroit hastalıkları saçlarımızın dökümlerine neden olabilir
  • Gebelik ve doğum sonrası saç dökülmeleri yaşanabilir; bu durum çoğu zaman geçicidir. Vücutta eksikliği hissedilen vitamin takviyesi yapılırsa dökülme kesilebilecektir.
  •  İlaç grupları; bazı ilaçlar saçların dökülmesine neden olabilir. Bilinçsiz ilaç tüketimi yapılmamalıdır. Doktor hastasına ilaç reçete edeceği zaman yarar- zarar politikasını göz önüne alarak verecektir.
  • Kanser tedavileri saçların dökülmesine neden olabilir; şu ana kadar bu durumun önüne geçebilecek olumlu bir sonuç çıkartılamamıştır. Tedaviler bittikten sonra saçlar tekrar çıkmaya başlayabilir.