Share This:
Share This:

Saçların Alındığı Bölgede Dökülme Görülür Mü?

Saç ekimi operasyonlarında en önemli ayrıntı, donör bölgedir. Çünkü nakledilen saçların dayanıklı olması, saç ekimi işleminde canlılığını yitirmemesi gerekir. Ayrıca ekildiği bölgede, dökülme yaşanmaması gerekir. Bu sebeplerle en sağlıklı saç köklerinin yer aldığı ense bölgesi, donör bölge olarak ilk tercihtir. Saç derisinde en son dökülme, ense bölgesinde gözlemlenir. Saç sıklığı olarak, ense bölgesi diğer bölgelerden daha yoğundur. Enseden 10 000 saç kökü alınarak, başla bölgelere nakledildiğinde, bölgede boşluk oluşmaz.

Enseden Alınan Saç Köklerinin Özellikleri

Saç ekimi için donör olarak kullanılan saç köklerinin yerinden, tekrar saç çıkmaz. Yani o bölge oldukça seyrek kalır. Bu sebeple donör kökler, saç sıklığının yoğun olduğu bölgeden alınmalıdır. Ayrıca donör köklerin dayanıklı olması, ekildikten sonra kısa süre içinde dökülmemesi gerekir. Ensede iki kulak arasında kalan saç kökleri ise tüm bu özellikleri taşır. Hem dayanıklı hem sık yapısı ile donör olarak ilk tercihtir.

Ense Bölgesinde Saç Dökülmesi Görülür Mü?

Ense bölgesi; saç kıran, mantar gibi deri hastalıkları yaşanmadığı sürece en son dökülür. Hatta çoğu insanda hayat boyu kalıcı saç kökleri, ense bölgesinde mevcuttur. Saç ekimi için bu bölgeden kök alındığında, dökülme olsa bile ensede kalan kökler, bu bölgeyi kapatmaya yetecektir. Ayrıca ense bölgesi dikkat çeken bir bölge olmadığı için seyrelen saçlar, dikkat etmedikçe görünmez.

Ense Bölgesinden Alınan Kökler Hangi Teknik İle Daha Kolay Ekilir?

FUE tekniği, daha garantili bir saç ekim tekniğidir. Çünkü FUE tekniği ile ense bölgesinden alınan sağlıklı kökler, dış ortamda fazla beklemeden kelleşen bölgelere nakledilir. Yani saç kökü kayıplarını, minimuma indiren bir uygulamadır. FUE tekniği ile kullanılan DHİ saç ekiminde ise sivri uçlu cihazlar ile çıkartılan saç kökleri, beklemeden hemen boşluk olan bölgelere nakledilir. Saçların ters ekilmesi gibi bir sorun kalmaz. Çünkü donör bölgeden el değmeden alınan saç kökleri, aynı açı ile yeni yerine bırakılır. Kanal açmayı gerektirmeyen oldukça avantajlı bir uygulamadır. Saç derisinde hasar yaratmadığı için, iyileşme süreci daha kısa ve ağrısız olacaktır.