Share This:
Share This:

Sağlıklı Saç Derisinde Saç Dökülmesi

Saç dökülmesinin temelde iki farklı tipi bulunmaktadır; sağlıklı deride saç dökülmesi ve sağlıksız deride saç dökülmesi. Sağlıklı deride saç dökülmesi çoğu zaman dönemsel ve geçici olmaktadır. Ancak sağlıksız deride yaşanan saç dökülmeleri kalıcı kelliğe sebep olabilmektedir. Bu sebeple sağlıksız deride yaşanan saç dökülmelerinin mutlaka cerrahi müdahaleye ihtiyacı bulunmaktadır. Aksi halde dökülen saçların tekrar çıkması mümkün olmayacaktır.

Sağlıksız saç derisinde saç dökülmesi; yaş ve genetik faktörlerin de etkisi ile yaşanmaktadır. Saç derisi zamanla esnek yapısını kaybederek, saçın güçlü ve sağlıklı kalmasını sağlayamaz hale gelecektir. Bu durumda dökülen saçların tekrar çıkmasını engelleyecektir. Bu tip saç dökülmesini yaşayan bir kişinin uzmana başvurması gerekmektedir. Uzmanlar tarafından cerrahi müdahale ile dökülen saçların yerine tekrar kalıcı ve sağlıklı saç ekimi yapılabilecektir. Böylelikle kişi tekrar tekrar saç dökülmesi sorunu ile ilgili tedavi görmek durumunda kalmayacaktır.

Sağlıklı saç derisinde saç dökülmesi; çoğu kez mevsimsel değişiklikler sebebiyle yaşanmaktadır. Havaların aniden ısınması saç derisinin kısa süreli deformasyonuna neden olacak ve geçici saç dökülmesi yaşanacaktır. Ancak mevsimsel saç dökülmelerinde adaptasyon sürecinin atlatılması ile aşırı saç dökülmesi sorunu ortadan kalkacaktır.

Mevsimsel saç dökülmesinin yanında, dönemsel ve yoğun saç dökülmesine sebep olabilecek farklı dış etmenler de bulunmaktadır. Örneğin; yaşanan ağır bir yaralanma ve operasyonun ardından 2-3 gün yoğun olarak saç dökülmesi, hamilelik, kanser tedavisi için kullanılan ilaçların yan etkisi ve benzeri durumlarda da normalin üzerinde saç dökülmesi görülebilmektedir. Fakat bu tip saç dökülmelerinde saç derisi zarar görmediği için kısa süre içerisinde eski yapısına kavuşacaktır. Bu sebeple de herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmayacaktır.

Sağlıklı saç derisinde dökülmenin yaşandığı evrelerde bitkisel saç maskeleri ile saçın beslenmesi yararlı olabilmektedir. Bu işlem saç dökülmesi sürecinin kısalmasına destek olacaktır.

*Bahsetmiş olduğumuz sağlıklı saç derisinde dökülmenin yaşandığı durumlarda, gözlemlenen saç dökülmesi süreci beklenenden uzun sürüyorsa mutlaka uzmana danışılmalıdır. Saç dökülmesinin kalıcı bir soruna dönüşmemesi için mezoterapi ya da PRP benzeri uygulamalar yapılabilmektedir.