Share This:
Share This:

Sakal-Bıyık Bakımı İçin Tavsiyeler

Erkeksi görüntünün sembolü olan sakal-bıyık kılları, erkekler için oldukça önemlidir. Ayrıca son yıllarda moda olan; top sakal, kirli sakal veya bıyık bırakma modası erkeklerin sakal ve bıyık kıllarını daha fazla önemsemesine neden olmuştur. Sakal ve bıyıklar, ergenliğe giren erkeklerde 18 yaşında belirmeye başlar. Fakat bazı erkek çocuklarda, seyrek sakal ve bıyık oluşur. Bu durum genetik sebeplerden ve yanlış beslenmeden kaynaklanır. Yine hormon dengesizliği yaşayan çocuklarda, sakal ve bıyık kılları ya geç çıkar veya hiç çıkmaz. Köselik ise erkek çocuklarda psikolojik çöküntü yaratacaktır.

Sakal Ve Bıyıkların Daha Gür Çıkması İçin Tavsiyeler

Hiç çıkmayan veya seyrek çıkan sakal-bıyık kılları için, en kısa sürede doktora başvurmak gerekir. Hormonsal sebepler ile çıkmayan kıllar için, gerekli tedaviler yapılacaktır. Ayrıca

  • Sakal ve bıyıkların sık tıraş edilmesi gürleşmesi için tavsiye edilir. Tıraş, ince tüy şeklindeki sakal ve bıyık kıllarının, daha sert ve kalın olmasını sağlar.
  • Biotin içeren besinler, tıpkı saçlar gibi sakal ve bıyıklarında daha sık ve sağlıklı olmasında etkilidir. Ciğer, dalak, soya fasulyesi, baklagiller, kuru yemişler yüksek oranda biotin içerir. Bu besinlerin sık tüketilmesi önerilir.
  • Hint yağı, kokonat yağı, badem yağı saç tellerinin daha sağlıklı olmasında etkilidir. Sakal ve bıyıkları seyrek olanların, bu yağlardan sakal-bıyık bölgesine sürmesi önerilir.
  • Her türlü bakım yapılmasına rağmen çıkmayan sakal ve bıyıklar için, tıpkı saç ekimi gibi nakil yapılabilir.

Sakal Ve Bıyık Ekimi

Sakal ve bıyık ekimi, günümüzde saç ekimi gibi sık yapılan bir operasyondur. Donör olarak genellikle kişinin ense bölgesindeki saç kökleri kullanılır. Fakat kafasında hiç saçı bulunmayan kişilerde, sakal-bıyık kılları vücut kıllarından alınabilir. Göğüs ve sırt kılları diğer bölgelerden daha sert olduğu için, ilk tercihtir. FUE tekniği ile yapılan sakal-bıyık ekimi operasyonunda, 2500-4500 kıl kökü ekilebilir. Operasyon aynı gün tamamlanır ve her hangi bir iz bırakmaz. Ekilen sakal ve bıyıkların, en fazla 2-3 ay içinde çıktığı görülecektir. Bu süre içinde uzayan mevcut sakal ve bıyıkların, kısaltılması için defalarca tıraş olmak mümkündür.