Share This:
Share This:

Şampuan Saç Dökülmesinde Etkili Midir?

Saç dökülmesinin, birçok sebebi olabilir. Bu sebepler arasında genetik saç dökülmesi ilk sıralarda yer alır. Bunun dışında ise saç bakımında kullanılan ürünlerin etkisi büyüktür. Özellikle her yıkamada kullanılan şampuanların, içeriğine dikkat edilmeli ve saç yapısına uygun şampuanlar tercih edilmelidir. Saçların doğal yapısına uymayan şampuanlar kök hücrelere zarar vererek, başta saç dökülmesi olmak üzere birçok sorun yaşanmasına sebep olabilir. Saç dökülmesini engellemek için, son yıllarda piyasaya çıkan doğal içeriğe sahip şampuanlardan tercih etmek gerekir. Yine saçlara bakım yapan, bazı doğal yağlar mevcuttur. Haftada bir defa bu yağlar ile yapılan saç maskeleri, saç köklerini besleyerek saç dökülmesini engeller.

Şampuanların İçeriğindeki Zararlı Maddeler

Paraben; hazır satılan ürünlerin uzun süre dayanıklı olması için kullanılan paraben, saç köklerine zarar veren maddeler arasında yer alır. Bu sebeple birçok ülkede kullanımı yasaklanan bir maddedir. Üreme organlarına zarar verir, ayrıca; saç derisinde kızarma, tahriş oluşturan ve gözlerde sorunlar yaratan bir maddedir. Şampuan alırken araştırarak, paraben içermeyen şampuanlar tercih edilmelidir.

Sodium türevleri; düzenli kullanılan şampuanların içeriğinde, birçok sodium türevi mevcuttur. Çamaşır deterjanı, bulaşık deterjanı gibi birçok deterjanda kullanılan bu ürünlerin, şampuanlarda kullanılma amacı ise daha fazla köpürmesidir. Bunlardan birçoğu saç köklerine zarar veren zehirli kimyasallar içerir. Çok iyi araştırılarak seçilen doğal şampuanlarda ise sodium türevleri, sadece gerekli oranlarda kullanılmaktadır. Saç derinde kaşıntı, kızarma meydana getiren ve dökülmede rolü olan maddelerdir.

Doğal Şampuanlar Nasıl Anlaşılır?

Doğal adı altında, piyasaya sürülen birçok şampuan markası bulunmaktadır. Bu ürünlerin içeriği, dikkatlice okunmalı ve içinde yer alan kimyasallar araştırılmalıdır. Yine şampuan almak için gidilen eczanede bulunan eczacı da, şampuan seçimi konusunda yardımcı olabilir. Son yıllarda saçlarını sadece su kullanarak yıkayan no-poo akımı başlamıştır. Şampuan kullanmadan da saçların oldukça temiz olabildiğini savunan bu gurup, en fazla dört hafta içerisinde saçların eskisinden daha parlak ve sağlıklı hale geleceğini savunur. Saç dökülmesi ayrıca yanlış beslenme nedeni ile gözlemlenir. Protein içeren besinlerden bolca tüketmek, saç köklerinin güçlenmesini sağlayarak, saç dökülmesi ile mücadele eder.