Share This:
Share This:

Sigara İçmenin Saç Dökülmesine Etkisi

Dermatologlar tarafından yapılan araştırmalar erkeklerde yaşa bağlı olarak ortaya çıkan saç dökülmesi probleminde sigara içmenin etkili olabileceğini ortaya çıkardı.
Erkeklerde yaşa bağlı olarak saç dökülmesinin nedeni genellikle DHT hormonuna bağlı olarak ortaya çıkan ve halk arasında erkek tipi saç dökülmesi olarak anılan andro genetik alopesi problemidir. Andro genetik alopesi kadınlarda da nadiren görülebilmekle birlikte erkeklerde genetik yatkınlıklar nedeniyle ortaya çıkan en yaygın saç dökülmesi tipidir. Ancak yapılan araştırmalar genetik yatkınlıkların yanında çevresel etkenlerin de erkek tipi saç dökülmesinde etkili olabileceğini ortaya çıkardı. Bu yazımızda bu çevresel etkenlerde biri olan sigara içmenin erkek tipi saç dökülmesine etkisinden bahsedeceğiz.
Araştırma 65 yaş civarındaki Asyalı erkeklerle yapılmış olup andro genetik alopesi şikayetlerinin ortaya çıktığı dönemde sigara içme alışkanlıklarını incelemiş, bu sırada diğer riskli faktörleri de göz önünde bulundurmuştur. Araştırmanın sonucunda günde 20 adet ve ya daha fazla sigara içen erkelerde andro genetik alopesiye bağlı saç dökülmesi probleminin arttığı görülmüştür.
Sigara içmenin saç dökülmesi problemi üzerindeki etkisini ortaya çıkarmak için günümüze dek yeterli çalışma yapılmamıştır. Yeni araştırmalar neticesinde sigaranın saç dökülmesi problemi üzerindeki etkisinin ortaya çıkması problemin çözümü için de önemli bir adım olacak.
Şuana kadar yapılan araştırmalar sonucu elde edilen bulgular ise sigara içmenin kandaki oksijen seviyesini azaltarak saç derinin altındaki damarlar yoluyla beslenen saç hücrelerinin yeteri kadar oksijen alamaması ve sigaranın saç folikülleri üzerindeki olumsuz etkisi nedeniyle saç dökülmesi problemini etkilediği yönündedir. Bunun yanında sigara içmek DHT hormonunun ana maddesi olan testesteronu dengeleyecek olan östrojen hormonunun daha az üretilmesine neden olarak da andro genetik saç dökülmesini tetikleyebilir.
Sigaranın andro genetik alopesi problemine etkisinin nasıl azaltılabileceği henüz tam olarak bilinmiyor. Bu yüzden hem saç dökülmesi probleminizi azaltmak hem de zaten yaşa bağlı olarak yıpranan vücudunuzun sağlığını korumak için sigarayı bırakmayı ya da en azından azaltmayı deneyin. Bu süreçte bir uzaman yardımı almak oldukça önemli olduğu gibi ailenizden ve arkadaşlarınızdan da yardım isteyebilirsiniz.