Share This:
Share This:

Sigaranın Saç Dökülmesi Üzerindeki Etkisi

Yapılan araştırmalara göre; Asyalı erkeklerin büyük çoğunluğunda ilerleyen yaş ve sigara içimiyle doğru orantılı olarak saç dökülmesi de meydana gelmekte. Bahsi edilen araştırmalar  dermatoloji arşivlerinden çıkartılarak rapor edilmişti.

Bilim adamları ilerleyen yaşla birlikte erkeklerde görülen saç dökülme rahatsızlığının çoğunlukla hormonel bozuklukla, özellikle de androjen üretiminin gerekenden fazla olmasıyla ilişkili bir hastalık olduğunu belirtiyorlar. Kadınlara nazaran erkeklerde daha sık rastlanan saç dökülme rahatsızlığının ortaya çıkmasında genetik nedenlerin yanında çevresel faktörlerinde de etken olduğu söylenmekte.

Saç dökülmesiyle ilgili yapılan bir başka araştırmaya göre ise nikotin hem saç foliküllerine hem de saç derisine zarar vermektedir. Ayrıca nikotin hanı ve hormonel kan dolaşımını da bozmaktadır. Bunun için sigara içmek östrojen üretimini durdurabilmektedir. Sigara bir kadın vücudunda da androjen hormonunun gereğinden fazla salgılanmasını da engelleyebilmektedir.

Nikotin Kullanımının Saç Üzerindeki Etkileri

Saç foliküllerin en alt katmanında üretilen saç hücreleri önceden üretilen saç hücrelerine yukarı doğru baskı yaparak ittirir. Ancak üretilmiş olan bu saç hücreleri, saç foliküllerinin orta kısmına vardığında ölür. Saç fölikülü ince kan damarlarından meydana gelen bir ağdan oluşur. Bu ağların görevi saç için gereken oksijen ve besini sağlamaktır.

Nikotin vücuttaki adrenalin seviyesini arttırır, kan basıncını yükselterek kalp ritmini yükseltir. Ayrıca kan damarlarını da daraltan nikotin, kalbin görevini yapmasını yani kan pompalamasını zorlaştırır. İçtiğimiz sigaranın kan dolaşımı üzerindeki saydığımız negatif etkileri saç dökülmesine neden olabilmektedir.

İtalya’da fareler üzerinde gerçekleştirilmiş bir deneye göre, sigara farelerde alopesik diye tabir edilen alanların var olmasına ve saçların beyazlamasına neden olmakta. Buna göre saçlarınızda dökülmeler yaşanıyorsa ve sigara kullanmaktaysanız hem sağlığınız hem de saçlarınız için sigarayı bırakmak sizin için en iyisi.

Tabi ki saç dökülmesi ciddi bir rahatsızlıktır ve dökülmeler yalnızca sigara yüzünden yaşanmamaktadır. Eğer ciddi saç dökülmeleri yaşıyorsanız sigara tüketiminizin yanında beslenme alışkanlıklarınızı, yaş ve stres gibi etmenleri de gözden geçirmelisiniz. Her şey olması gerektiği gibiyse uzman bir doktora başvurmanız tarafımızdan tavsiye edilir.