Share This:
Share This:

Strese Bağlı Saç Dökülmesi

Saç dökülmesinin farklı zamanlarda farklı şekillerde yaşanan çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitlilik, temelde, saç derisinin sağlıklı mı yoksa sağlıksız mı olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Saç derisinin sağlıklı olduğu durumlarda yaşanan dökülmeler çoğu kez geçici saç dökülmeleridir. Sebep olan durumun ortadan kalkması ile saç eski formuna kavuşabilecektir. Ancak saç derisinin sağlıksız olduğu saç dökülmelerinde, sonuç tedavi ile başarılı hale getirilebilmektedir. Sağlıksız saç derisinde oluşan saç dökülmelerinde, cerrahi müdahale yapılmadığı takdirde kalıcı kellik söz konusu olacaktır.

Sağlıksız Saç Derisinde Saç Dökülmesi

Bu tip saç dökülmelerinde genellikle neden, genetik faktörler veya yaşlılıktır. Önüne geçmek söz konusu olamayacağı için de yalnızca cerrahi müdahale ile yapılan saç operasyonları başarılı sonuca ulaştıracaktır. Uzman doktorlar tarafından yapılan kontrollerin ardından saç ekimi operasyonunun yapılması en kalıcı ve sağlıklı tercih olacaktır. Bunun yanında yaşanan kalıcı seyrelmeler için de saç mezoterapisi veya PRP işlemi yapılabilmektedir. Bu işlemler sonrasında kalıcı saç dökülmesi sorununa kesin çözüm getirilebilir.

Sağlıklı Saç Derisinde Saç Dökülmesi: Strese Bağlı Saç Dökülmesi

Sağlıklı saç derisine sahip olan bireylerin yaşamış olduğu saç dökülmesi genellikle dönemsel saç dökülmesidir. Ve saç derisi işlevini yitirmediği için de herhangi bir tedaviye ihtiyaç olmayacaktır. Bu tip saç dökülmelerinde, kısa süre içerisinde dökülen saçların yenisi çıkmaya başlayacaktır.

Günümüzde sağlıklı deride görülen saç dökülmesinin en temel nedeni strestir. Stres bireylerin ruhsal olarak baskı altında hissetmelerine neden olur ve bu durum da vücudun fiziksel tepki vermesine sebebiyet verir. Ve fiziksel tepkinin en belirgin olduğu ilk kısım da saçların zayıflamasıdır. Strese bağlı olarak saçlar köklere tutunma gücünü kaybederek, zamanla aşırı dökülmeye başlar.

Strese Bağlı Saç Dökülmesinin Tedavisi    

Burada tedavi için saça uygulanacak cerrahi müdahalelere ihtiyaç duyulmamaktadır. Kişinin kendisini strese sokan olay ve durumlardan uzaklaşması vücudun vermiş olduğu fiziksel tepkiyi sonlandıracaktır. Bu sebeple bireyin ruhsal olarak kendisini düzene sokmasıyla birlikte aşırı saç dökülmesi de sona erecektir.