Share This:
Share This:

Stresin Saça Olumsuz Etkileri

Saçlardaki dökülmenin, birçok nedeni vardır. En sık gözlemlenen neden ise genetik saç dökülmesidir. Aile büyüklerinde erken saç dökülmesi görülen kişiler, yine erken yaşlarda saç dökülmesi ile karşı karşıya kalır. Hem kadınlarda hem erkeklerde görülen genetik saç dökülmesini, dış etkiler artırır. Yani yetersiz beslenme, stres, hormon bozukluğuna yol açan çeşitli hastalıklar, saçların dökülme hısını artırarak, kısa süre içinde gözle görülür bir kellik meydana getirir. Özellikle günümüzde yoğun bir şekilde yaşanan stres, saç dökülmelerinin ve beyazlamalarının en büyük sebepleri arasında yer alır.

Stres Nedeni İle Dökülen Saçlar Tekrar Çıkar Mı?

Saç dökülmesi hangi nedenle yaşanırsa yaşansın, saç köklerinin canlılığı iki yıl devam eder. Bu süre içinde gerekli tedaviler yapıldığında saç tellerini tekrar kazanmak mümkündür. Fakat geç kalınan durumlarda, saç kökleri ölür ve saç çıkmaz. Ancak saç ekimi operasyonları kullanılarak, saçları tekrar çıkartmak mümkündür.

Saç dökülmesini önlemek amacı ile stres kontrolü; son yıllarda iyi bir okul bitirme, iyi bir iş bulma çabası ile koşuşturan gençlerin, erken yaşlarda stres ile tanıştığı bilinmektedir. Yoğun yaşanan stresin saç dökülmesi dışında da bedene birçok olumsuz etkisi mevcuttur. Bu sebeple saç ekimi öncesinde stresi yok edecek önlemler almak gerekir. Sosyal hayatı canlandırmak, çeşitli kurslara kayıt yaptırmak, stres kontrolünde bir hayli işe yarar. Bu önlemlerden sonra, saç ekimi operasyonları düşünülmelidir.

Stres Nedeni İle Dökülen Saçlar İçin Saç Ekimi

Stres nedeni ile saç dökülmesi, ilk olarak alın ve tepe bölgesindeki saçlardan başlar. Kişinin yorgun ve bitkin olması, bu bölgelerde yer alan saçların incelmesine, cansız ve mat görünmesine neden olur. İncelen saçlar ise zamanla dökülür. Bu tür vakalarda saç ekimi operasyonları gündeme gelir. Yalnızca alın ve tepe bölgesine ekilen saçlar için, genellikle FUE tekniği kullanılır. Bu teknik ile tek seferde 4000-4500 adet saç kökü nakledilebilir. Operasyon aşaması kolay, saç derisinin iyileşme süresi oldukça kısadır. Yani stres nedeni ile dökülen saçlara saç ekiminden sonra, kişinin iş hayatı uzun süre etkilenmez. Yalnızca operasyonun yapıldığı 2-3 gün izin almak yeterlidir.