Share This:
Share This:

Tıraşsız Saç Ekiminin Faydaları

Saç ekimi operasyonları yaygın hale gelmesine rağmen, halen operasyon öncesinde uygulanan tıraş işleminden çekinen insanlar vardır. Saç şeklini muhafaza etmek ve sosyal hayatında aksama yaşamak isteyen kişiler için, tıraşsız saç ekimi bazı avantajlar yaratır. Özellikle sürekli göz önünde olan kişilerin tercih ettiği uygulama, saç ekimi sonrası bir süre devam eden deri hasarını da saç telleri arasına gizlemektedir. Fakat tıraşsız saç ekimi, her doktor tarafından kabul görmez. Bu sebeple saç ekiminden önce, tıraşsız saç ekimi yapan kliniklerin detaylı olarak araştırılması gerekir.

Tıraşsız saç ekiminde FUE Tekniği; kısa bir saç ekimi operasyonu ve kısa iyileşme dönemi sunan FUE tekniğinde, tıraşsız saç ekimi uygulanabilir. Operasyonda, aynı ansa saç kökleri alınarak, boşluklara nakledilir. Yaklaşık olarak 2-8 saat süren işlemdir. Tıraşsız saç ekimi ise operasyon izlerinin gizlenmesi için faydalı olur. Çünkü FUT tekniği, cerrahi bir müdahale olduğu için saçların tıraş edilmesi zorunluluktur.

Tıraşsız Saç Ekimini Kimler Tercih Eder?

  • Saç dökülmesi ile karşı karşıya kalan kadınlar, operasyon anında ense bölgesinde yer alan saçların tıraş edilmesinden çekinir. Çünkü saç ekimi sonrası, donör bölgeyi kapatmak amacı ile saçların komplesi kesilir veya her gün topuz yapılır. Oysa tıraşsız saç ekimi, kadınların saç modelinde değişiklik yaratmaz.
  • Tıraşsız saç ekimi, operasyon sırasında oluşan yaraların kapanmasını isteyen kişiler tarafından tercih edilir. Uzun olan saç telleri, yaraların üstünü örtecek, dışarıdan saç ekildiği fark edilmeyecektir.
  • İş hayatının ve sosyal hayatının aksamasından çekinen kişiler tarafından tercih edilir. Çünkü saç ekimi işlemi kısa süre içinde tamamlanmasına rağmen, traş sebebi ile oluşan yaraların gizlenmesi mümkün değildir.

Tıraşsız Saç Ekiminin Dezavantajları

Saç ekimi öncesinde saç tıraşının amacı; donör bölgede yer alan saçların kısaltılarak, sağlıklı saç köklerinin daha kolay seçilebilmesidir. Ayrıca uzun olan saç telleri, yaraların mikrop kapmasına neden olabilir. Tıraşsız saç ekimi için, deneyimli bir plastik cerrah ile anlaşarak, saç ekimi yaptırmak ve operasyon sonrasında hijyen kurallarına dikkat etmek gerekir. Bu ayrıntılara dikkat edildiği sürece, tıraşsız saç ekiminin her hangi bir dezavantajı bulunmaz.