Share This:
Share This:

Vertex Bölgesi Saç Dökülmesi

Erkek tipi saç dökülmesi, şakaklar ve tepe bölgesinden başlayan dökülmedir. Özellikle tepe bölgesi, çok dikkat çeken bir bölge olduğu için saç dökülme miktarı artmadan önlem almak gerekir. Tepe bölgesinde yaşanan saç dökülmesine ise vertex saç dökülmesi adı verilir. Bu tür dökülme yaşayan şahıslar, kendini yaşlı hissetmekte bu durum da psikolojik sorunlar yaşanmasına neden olmaktadır. Fakat vertex saç dökülmesine de saç ekimi operasyonları sayesinde çözüm bulmak mümkün olur. Bölgesel saç dökülmesi olarak değerlendirilen vertex saç dökülmesi, FUE tekniği kullanılarak kısa bir operasyonla tamamlanmaktadır.

Vertex Saç dökülmesi Nedenleri

Erkek tipi saç dökülmesinin nedeni, genetik yapıdır. Ailesinde erken saç dökülmesi bulunan kişilerde, dış çevrelerin de etkisi ile erkenden saç dökülmesi yaşanır. Yanlış beslenme ve hormonsal hastalıklar, saç dökülme sürecini daha erkene çeker. Vertex bölgesinde oluşan kellik, ilk olarak küçük bir alandadır. Saç dökülmesinin nedenleri belirlenip erken tedbir alındığında, saç derisini güçlendirmek için yapılan çeşitli bakımlar, dökülmeyi bir nebze yavaşlatabilir. Fakat genetik saç dökülmesinde yapılabilecek çok fazla şey yoktur. Yani vertex saç dökülmesinin çaresi, doğru tasarlanmış saç ekimi operasyonlarıdır.

Vertex Saç Dökülmesinde Saç Ekimi Aşamaları

Vertex saç dökülmesinde, saç ekilebilmesi için, ilk olarak saç derisi ayrıntılı olarak muayene edilir. Dökülme hızı ve dökülme miktarı değerlendirilir. Vertex saç dökülmesinde genellikle 1500-2000 saç kökü nakletmek yeterli olur. Fakat bazen çok geniş alanda dökülme yaşanmışsa, daha fazla saç kökü nakletmek mümkündür.

Vertex Saç Dökülmesinde Saç Ekilirken Kullanılan Teknik

Bölgesel saç ekiminde, genellikle FUE tekniği tercih edilir. Çünkü diğer teknik, küçük bir bölgeye yapılacak saç ekimi işleminin uzamasına sebep olacaktır. FUE tekniğinde ilk olarak vertex bölgesine ekilecek saç miktarına karar verilir. Ardından ense veya kulak arkasında yer alan dayanıklı saç kılları, tek tek çıkartılarak vertex bölgesine nakledilir. Operasyon lokal anestezi altında yapılır. Aynı gün eve çıkan şahsın, saç ekilen bölgeyi; güneş, yağmur, rüzgâr gibi dış etkilerden koruması yeterlidir. Saç ekimi işleminden, 2-3 ay sonra ekilen ilk saçlar çıkmaya başlar. Tüm saçların çıkması ise genellikle bir yıl sürecek, kelleşen bölge komple kapanacaktır.