Share This:
Share This:

Vertex Bölgesi Saç Ekimi

Vertex bölgesinde, yani saçın tepe bölgesinde başlayan dökülme, erkeklerde sık görülür. İlk başlarda aldırış edilmese de zamanla açılan tepe bölgesi, tamamen kelleşecektir. Tepe bölgesine saç ekimi, dikkatli yapılmalıdır. Çünkü tepe bölgesindeki saçların çıkış yönü her insanda farklıdır.  Saçın yönüne dikkat etmeden yapılan, gelişi güzel saç ekimi, saçlar çıktıktan sonra, şeklinin belirgin olarak farklı olmasına neden olacaktır. Saçın tepe bölgesindeki açıklığa bağlı olarak, her insanda farklı oranda saç kökü nakledilir. Fakat bu bölgeye genellikle 1000-2000 arası saç kökü yeterli olmaktadır.

Vertex Bölgesine Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi öncesinde, kişinin saç şekli belirlenir. Tepe bölgesindeki saçların çıkış açısı dikkatle takip edilerek, kaç adet saç kökü gerektiği planlanır. Operasyon anında ise yine ensede yer alan sağlıklı saç kökleri tek tek alınarak vertex bölgesindeki boşluklara nakledilir. İşlem yaklaşık 1-2 saat içinde tamamlanmaktadır. Uzman bir doktor tarafından vertex bölgesine ekilen saçlar, doğal saç yapısından ayırt edilemez.

Vertex Bölgesine Saç Ekiminde Hangi Teknik Kullanılır?

Bölgesel saç ekiminde, kolaylık bakımından tercih edilen FUE tekniği, vertex bölgesine saç ekiminde kullanılır. Hem daha kısa bir işlem olması hem iyileşme süresinin kişiyi sosyal hayattan alıkoymaması sebebi ile FUE tekniği, doktorların ve hastaların tercihidir. Vertex bölgesine saç ekiminde, genellikle tek operasyon yeterli olmaktadır. Fakat çok ender olarak saç ekiminden sonra, hala saç derisi kapanmayabilir. Bu gibi vakalarda ikinci bir saç ekimi veya saç gölgelendirme gerekebilmektedir.

Vertex Bölgesine Saç Ekiminden Sonra İyileşme Süreci

Vertex saç ekimi yapılan bölge, kolay gizlenemeyen bir bölge olduğu için, saç ekimi düşünen kişiler tereddüt yaşar. Fakat FUE tekniği ile yapılan tüm saç ekimi operasyonları gibi, Vertex bölgesi de kısa süre içinde iyileşir. Vertex saç ekiminden sonra, dikkat edilmesi gereken, ilk on gün direk yağmurla ve güneş ile temas eden tepe bölgesini, dış etkilerden korumaktır. Bu bölgeye ekilen saçlar, 2-3 ay içerisinde çıkmaya başlar. Bir yılın sonunda ise diğer saçlardan ayırt edilemeyecek hale gelir.