Share This:
Share This:

Yanlış Diyetin Saça Olumsuz Etkileri

Kişinin sağlıklı bir şekilde beslenmesi, vücudunda yer alan birçok organı etkilediği gibi saçlarını da etkilemektedir. Sağlıklı bir vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin, diyet ve benzeri nedenler ile az ya da hiç alınmaması, kişide saç sorunlarının yaşanmasına neden olabilmektedir. Yanlış diyetin saça olumsuz etkileri fazladır. Özellikle insanların kısa sürede çok fazla kilo verdiren diyetleri uygulamasının, saç dökülmelerine ve kelliğe neden olabildiği bilinmektedir.

İnsanların, sağlıklı ve dökülmeyen saçlara kavuşabilmek için düzenli tüketmek zorunda oldukları vitamin, mineral ve enzimler bulunmaktadır. Kişinin günlük beslenmesinde protein, çinko, B 12 vitamini, folik asit ve bakır gibi besin, vitamin ve mineralleri, eksiksiz bir şekilde tüketmesi gerekmektedir.

Saç Sağlığında Düzenli Ve Dengeli Beslenmenin Yeri

Saç sağlığını korumanın yolu, düzenli ve dengeli beslenmeden geçmektedir. Bunun dışında düzensiz ve dengesiz beslenme, vücudun çalışma sistemini bozduğu gibi saçlarda hızla beyazlama ve dökülmelere yol açtığı bilinmektedir.

Saç sağlığını bozan en önemli beslenme hatası ise kişinin kulaktan dolma diyetleri yapması ve özellikle kısa sürede çok daha fazla kilo verdirici diyetleri uygulamasıdır. Kısa sürede çok fazla kilo verdiren diyetlerin özelliği de vitamin ve mineral noktasında düşük besinlerin yendiği düşünülürse kişinin yeterince vitamin ve mineral almamasından kaynaklanan saç sorunları yaşaması muhtemeldir.

Saç kökleri, kişinin tükettiği besinden beslenir.  Yapılan yanlış diyetin, kişide ciddi anlamda saç sorunları oluşturacağı şüphesizdir. Yanlış yapılan ağır ve bilinçsizce zayıflama, kişinin yeterli ve dengeli besinleri alamaması, kişinin saç köklerinin yeterince beslenmemesine neden olmakta ve bunun sonucunda da kişide saç sorunları ortaya çıkmaktadır.

Yanlış Diyet İle Oluşan Saç Sorunları Kalıcı Mıdır?

Yanlış diyetin, saça olumsuz etkileri ise çoğu zaman kalıcılık göstermemektedir. Kişinin ağır diyet sonrası saçlarında görülen dökülme gibi sorunlar, yapılan tedavi sonrası ortadan kalkabilmektedir. Tabi burada önemli olan kişinin ağır diyet döneminde alamadığı demir ve benzeri vitamin ve mineralleri yapılan tedavi de tekrar alması ve vücudun bu ürünlere karşı eksikliğinin tamamlanmasıdır. Uzun süre yanlış diyet yapan kişilerde kalıcı saç kayıpları yaşanır. Bu durumda saç ekimi operasyonları ile yeni saçların çıkması mümkün olur.