Share This:
Share This:

Yaz Aylarında Saç ekimi Yapılabilir Mi?

Aslında saç ekimi için, kesin şart koşulan bir mevsim yoktur. Kişi, kendi işini ne zaman ayarlarsa, o tarihte saç ekimi yapılabilir. Fakat tercih olarak çok sıcak veya çok soğuk aylar yerine bahar aylarında saç ekimi yaptırmak daha mantıklıdır. Bahar ayları, birçok estetik müdahale gibi saç ekimi içinde en uygun mevsim olacak, kolay bir iyileşme dönemi sunacaktır. Güneşin fazla kendini göstermediği bahar aylarında, saç ekimi yapılan bölgeyi bere takarak korumak daha kolaydır.

Yaz aylarında saç ekiminin zorlukları; güneşin yoğun olduğu Yaz aylarında, ultraviyole ışınlarının saç derisine zararları bir hayli fazladır. Hem yeni ekilen saçların zarar görmesini hem mevcut saçların dökülmesini sağlar. Ayrıca saç derisinin terlemesi, saç ekimi sırasında oluşan küçük yaraların mikrop kapmasına yol açar.

Yaz mevsiminde saç ektirenlerin dikkat etmesi gereken ayrıntılar; çalıştığı yerden izin alamayan veya mevcut işlerini düzene koyamayanların, Yaz aylarında da saç ektirmesi mümkündür. Fakat Yaz aylarında saç ektirenlerin, dikkat etmesi gereken bazı detaylar bulunur;

1- Güneşin saç ekimi yapılan bölgeye direk gelmesi önlenmelidir; saç ekiminden sonra, ilk on gün dışarı çıkmamak gerekir.

2- Saç derisinin terlememesi gerekir; saç derisindeki ter, saç derisinde açılan kanallardan içeri kaçarak, bakteri üremesine neden olur. Ayrıca saç ekiminden sonra ilk üç gün, saç derisine su değdirilmemesi gerekir. Ekilen saç köklerinin tutunmasını zora sokacaktır.

3- Saç ekiminden sonra ilk on gün geçse dahi güneşe çıkarken saça kasket takmak gerekir; Çünkü ilk aylarda, saç derisi oldukça hassas olur. Direk deriye nüfuz eden güneş, saç kökü kayıpları yaşanmasına neden olur.

Ekilen Saçların Tamamı Tutar Mı?

Saç ekiminin başarısını garantilemek için, deneyimli bir klinik ile çalışmak oldukça önemlidir. Saç yönü dikkate alınarak, ekilecek saç kökü miktarı titizlikle hesaplanarak yapılan saç ekimlerinde, ekilen saçların %90’ı saç derisine tutunur. Fakat ekilecek saç köklerinin uzun süre deri dışında bekletilmesi saç kökü kayıplarının artmasına neden olur. Saç ekimini yapan deneyimli doktorlar, tüm bu ayrıntılara dikkat edecek, saç ekimi sürecini çok iyi planlayacaktır.