Share This:
Share This:

Yıpranmış Saçlara Bakım Önerileri

Bazen yanlış beslenme, bazen ise yanlış seçilen saç bakım ürünleri nedeni ile saçlarda kuruma, kırılma ve tel tel ayrılma başlar. Yıpranan saçların zamanla dökülmesi kaçınılmazdır. Çünkü vaktinde tedbir alınmadığında, saç kökleri zarar görür. Saç kıran ve saç derisinde oluşan mantarda, saç dökülmelerinin en büyü sebepleri arasındadır. Her gün bir miktar saç dökülmesi normal kabul edilir. Fakat her sabah yastıkta biriken ve tutulunca ele gelen saçlar için, vaktinde önlem almak gerekir. Saç bakım maskeleri ve kürleri ise oldukça pahalıdır. Bu sebeple evde bulunan doğal ürünleri kullanarak saça ihtiyacı olan nemi kazandırmak gerekir.

Doğal Ürünler İle Saç Bakım Maskeleri

Saçların beslenmesini ve daha çabuk uzamasını sağlayan çeşitli yağlar vardır. Bu yağlar ile karıştırmak için, evde bulunan doğal ürünler kullanılabilir.

Zeytinyağı ile hazırlanan saç maskesi; bir fincan doğal zeytinyağının içine, bir tatlı kaşığı badem yağı, bir adet yumurta beyazı karıştırılarak hazırlanır. Kuruyan ve çatallanan saçlar için besleyici bir maskedir. Haftada bir defa temiz saça uygulamak gerekir.

Sirke ile hazırlanan saç maskesi; bir çorba kaşığı sirke, bir tatlı kaşığı hintyağı ile karıştırılır ve saç derisine masaj yaparak sürülür. Saç derisinde mantar veya kepek olanlar için, tavsiye edilen bir maskedir. Fakat saçta en fazla bir saat bekletilmesi önerilir. Yıkama sonrasında sirke kokusu hemen kaybolacaktır.

Kokonat yağı ile hazırlanan saç maskesi; kokonat yağı ya da bildiğimiz adı ile Hindistan cevizi yağı, saçların çabuk uzamasını ve güçlenmesini sağlar. kokonat yağını, bir kaşık su ile sulandırıp direk saç derisine sürmek faydalı olacaktır. İstenilen sıklıkta yapılabilen bu maske saçların çok daha çabuk uzamasında da etkilidir.

Yıpranan Ve Dökülen Saçlara Saç Ekimi

Saçlardaki dökülme, zamanla saçların cansız ve seyrek görünmesini sağlar. Günümüzde oldukça kolay bir operasyon ile gerçekleştirilen saç ekimi ise seyrelen saçların yalnızca 1-2 saat içinde tekrar güçlü ve sık görünmesini sağlayacaktır. Kişinin ihtiyacına göre bazen bölgesel saç ekimi, bazen ise tüm saç derisine saç ekimi gerçekleştirilebilir. Ekilen saçların çıkması ve diğer saçlar ile aynı boyutlara ulaşması ise 4-6 ay içerisinde gerçekleşir.