Share This:
Share This:

Yüz Şekline Uygun Saç Çizgisi Belirleme

Genetik nedenler ile kellik, erkeklerde daha sık görülen bir durumdur. Tepe ve alın bölgesinden başlayarak dökülen saçlar, zamanla diğer gölgelere yayılır. Alın bölgesinden başlayarak dökülen saçlar, kişinin yüzünü çok daha uzun gösterir. Bu sebeple saç ekiminden önce yapılan saç tasarımı, kişinin yüz şekline en uygun saç ekiminin gerçekleşmesi için fırsat yaratacaktır. Son birkaç yılda kullanılan 3D tasarım ise saç ekimi operasyonundan önce, yüz şekli üzerinde yapılacak uygulamaların daha önceden planlanması açısından faydalı bir uygulamadır.

Alın Bölgesine Saç Ekiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Alın bölgesine saç ekiminde, ilk dikkat edilmesi gereken ayrıntı yüzün uzunluğudur. Zayıf ve uzun yüz şekline sahip kişilerde, saç çizgisi 1-3 cm ileri alınabilir. Yuvarlak yüze sahip kişilerde ise saç çizgisi en fazla 1-1,5 cm öne alınmalıdır.

–  Alın bölgesine saç ekimi sırasında, saç ayrım yönü dikkate alınmalıdır. Çünkü saç derisine ekilecek saç köklerinin, deri içine doğru açı ile yerleştirilmesi gerekir. Saç ayrım çizgisi dikkate alınmadan ekilen saçlar, kolayca şekil almaz.

– Alın bölgesine ekilen saçların sıklığı, oldukça önemlidir. En dikkat çeken bölge olduğu için bu bölgedeki saçların sıklığı, kişinin mevcut saçları ile orantılı olmalı, çok sık veya daha seyrek olmamalıdır.

– Alın bölgesine saç ekiminde, en doğal sonuç için, operasyon öncesinde saç analizi ve saç tasarımı yapılmalıdır. Saç analizi, saçların dökülme sebebini belirler, saç tasarımı ise ekilecek saç kökü miktarını ve ekim yapılacak derinin kalitesini önceden planlamak için uygun olacaktır. Son birkaç yılda daha sık kullanılan kişiye özel saç tasarımı ise saç ektirmeyi düşünen kişinin, saç bölgesine en uygun saç ekim şeklini belirlemek için uygun olacaktır.

Alın Bölgesine Ekilecek Saç Kökleri Hangi Bölgeden Alınır?

Hangi bölgeye saç ekimi yapılırsa yapılsın, donör olarak ilk tercih ense bölgesidir. Bu bölgede yer alan saçlar, diğer bölgelere nazaran daha sık ve daha kalitelidir. Ayrıca ense bölgesi fazla dikkat çekmeyen bir bölge olduğu için, alınan saç köklerinin yeri belli olmaz.