Share This:
Share This:

Zeytinyağının Mucizevi Etkisi

Zeytinyağı, mutfakta olduğu kadar güzellik maskelerinde de yoğunlukla kullanılan bir üründür. Cilde sürüldüğünde cildin yumuşacık ve parlak olmasını, saça sürüldüğünde ise saçların nemlenip güç kazanmasını sağlar. Hatta cilt ve saç için hazırlanan doğal maskelerin tamamında en azından bir damla zeytinyağı vardır. Fakat zeytinyağı, pahalı bir ürün olduğu için piyasadan doğal zeytinyağı bulmak oldukça zordur. El yapımı hakiki zeytinyağı ise her derde dava bir besin olarak bilinir.

Zeytinyağı İle Cilt Bakımı
Zeytinyağı tek olarak veya yoğurt, bal ve limon gibi besinler ile karıştırılarak cilde haftada bir defa sürülür. Cildi yumuşatan bu karışım, gözeneklerin arasında bulunan tüm mikropları da temizleyecektir. Sivilceli cildi olanların, bu maskeyi haftada bir defa kullanması önerilir.

Saç Bakımında Zeytinyağı
Saç tellerindeki kuruluk zamanla saçların cansız ve mat görünmesini sağlar. Kısa süre içinde ise saç köklerine etki ederek saç köklerini öldürür. Saçında aşırı dökülme bulunanlar kısa süre içinde doktora başvurmalıdır. Çünkü saç dökülmesi, bazen hastalık sebebi ile bazen ise yanlış beslenme neticesinde, saç tellerinin kurumasına dolayısı ile de saçların dökülmesine yol açar. Saçların güçlenmesi için; Bir kaşık zeytinyağı, bir adet yumurta, bir kaşık badem yağı ve bir kaşık bal karıştırılarak, saç köklerine sürülür. Haftada bir defa saç köklerine masaj yaparak yedirilen bu karışım, saçın ihtiyacı olan tüm besinleri kazandıracak, saçların güçlenmesini sağlayarak, saç dökülmesini önleyecektir.

Kökü Hasar Gören Saçlara Saç Ekimi
Saç tellerinde oluşan kuruma, zamanla saç köklerinin hasar görmesine hatta ölmesine neden olur. Bu gibi durumlarda tekrar sağlıklı ve gür saçlara kavuşmak için, saç ekimi operasyonları kullanılır. Özellikle şakak, tepe bölgeleri gibi bazı bölgelerden dökülen saçların, yalnızca 1-2 saat içerisinde saç ekilerek kapatılması mümkündür. Genellikle ense ve kulak arkasından alınarak, kişinin kendi saçlarından yapılan saç ekimi işlemi, 2-3 ay içerisinde saça kavuşmanızı sağlayacaktır. Hatta nakledilecek hiç saçı bulunmayan kişilere, vücudun kıllı diğer bölgelerinden saç nakli yapılması mümkündür. Göğüs, kol, bacak ve sakal gibi bölgelerdeki kıllar, saç derisine nakledilebileceği gibi, bazen ise saç derisinden sakal ve bıyık ekimi yapılabilmektedir.